Националният план за възстановяване и устойчивост е предаден на Европейската комисия, тя го разглежда, ще има и обществено осбъждане по него. Това заяви премиерът Кирил Петков на въпрос от бившия вицепремиер по еврофондовете Томислав Дончев (ГЕРБ-СДС), който в рамките на традиционния за всеки първи петък от месеца блиц контрол го попита кога България ще има одобрен План за възстановяване и устойчивост, споразумение за партньорство и одобрени оперативни програми.

Петков не отговори конкретно на въпроса, но подчерта, че предаването на плана е отнело "доста сериозни промени" някои от секторните политики. Той даде за пример сектор "Енергетика", в който по думите му имало огромна зависимост от руския газ, както и в АЕЦ Козлодуй, а едновременно с това конфликтът между НАТО и Русия нараства. "Това създава доста голям риск от санкции в подаването на газ. В плана, който ние заварихме имаше парогазова централа, която можеше да увеличи още повече зависимостта от тези доставки и българската", добави Петков.

"Ние като едно ново правителство не може да приемем този вид зависимости и трябваше да преработим тази част от плана, за да имаме по независима и по-зелена енерегетика. Европейската комисия приветства тези нови промени и чакаме техния резултат", отговори Петков.

Томислав Дончев го разкритикува, че никой не е виждал новата версия на Плана, но Петков му отговори, че ще има обществени обсъждания по него. "Много по-добре е да изчакаме ще 2-3 седмици, отколко да похарчим милириади, които да променят бъдещето на България по ужасно грешен начин за част от политиките, които ние заварихме, наследени точно от вашата работа", аргументира се Петков.

Българския план за възстановяване беше внесен през октомври 2021 г. точно пет месеца и половина след изтичането на крайния срок за депозиране на националните планова за възстановяване и устойчивост в Европейската комисия. Брюксел обаче го върна с искане за по-категорични ангажименти за затварянето на въглищните централи, както и за въпроса за разследването и наказателната отговорност на главния прокурор, което отложи първите авансови плащания към София чак за 2022г. Засега от Европейската комисия са заявявали, че оценката на българския план за възстановяване и устойчивост напредва добре. Очаква се България да получи над 12 млрд. лева ервопейски средства, ако планът бъде одобрен.

Дневник