Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) е установил за първи път у нас по-заразния подвариант на варианта на коронавируса Омикрон - ВА.2, придобил известност по света като "стелт", защото има свойството да изглежда като други варианти на коронавируса на "първо четене".

Този подвариант е бил открит при седем проби от няколко области в България. От НЦЗПБ обясняват, че за разлика от ВА.1, при ВА.2 отсъства делеция 69-70 в S гена на вирусния геном. Това се отразява в резултатите при скринингово изследване с PCR по метод с S-gene target failure (SGTF) като насока за установяване на вероятен вариант Омикрон и при тези изследвания вариант ВА.2 може да бъде погрешно интерпретиран като не-Омикрон.

За разлика от ВА.1, при ВА.2 отсъстват части от S гена на вирусния геном. Това се отразява в резултатите при скринингово изследване с PCR.

Иначе в НЦЗПБ чрез целогеномно секвениране от ново поколение успешно са били анализирани 334 клинични проби със SARS-CoV-2, които са били взети от пациенти с COVID-19 в периода между 3 и 20 януари и са изпратени от 31 различни лечебни заведения от 21 области на страната.

При 249 (74.6%) проби е бил установен варианта Омикрон, включително подварианти (BA.*), и при 85 (25.4%) варианта Делта (B.1.617.2) или подварианти на Делта (AY.*).

По данни на Световната здравна организация (СЗО) присъствието на ВА.2 се увеличава в някои страни.

Дневник