Чехия оттегли в петък жалбата си пред Съда на Европейския съюз срещу Полша, след като Варшава плати договорената компенсация по спора за замърсяването от въглищната мина "Туров" на границата между двете държави.
Премиерите на Чешката република и Полша постигнаха споразумение в четвъртък за прекратяване на дългогодишния спор за разширяването на откритата мина за лигнитни въглища "Туров", която според Чехия замърсява граничния регион и създава нетърпим шум за живеещите от другата страна на границата.
"Чешката република оттегли жалбата си до европейските институции и това е краят на този въпрос", каза полският премиер Матеуш Моравецки на пресконференция, след като Полша плати 45 млн. евро обезщетение. Парите ще се използват за модернизиране на инфраструктурата и други предпазни мерки, както и за възстановяване на щетите върху околната среда.
Европейската комисия взе страната на Чехия, която беше отнесла спора до Съда на ЕС. През лятото магистратите наредиха глоба от 500 хил. евро дневно на Полша, след като тя отказа да изпълни нареждането на съда да спре мината до произнасянето му по спора.
Споразумението идва само ден, след като полският президент Анджей Дуда внесе в четвъртък в парламента закон, с който да се сложи край на друг спор на Варшава с ЕС - за независимостта на съдебната власт, който блокира одобрението на 36 млрд. евро за Полша от програмата на ЕС за възстановяване от пандемията и е свързан с друга съдебна глоба от 1 млн. евро дневно.
Какъв е спорът за "Туров"?
Споразумението, което полският премиер Моравецки и чешкият му колега Петер Фиала подписаха в Прага в четвъртък, има за цел да сложи край на необичайна съдебна битка между членовете на ЕС, която навреди на отношенията на съседите и повдигна въпроси относно екологичните щети от използването на въглищата.
Според ищеца мината в "Туров" изсмуква подземните води в близките чешки села и причинява запрашаване и шум, които влошават качеството на живота в тях. Първоначалните преговори между Прага и Варшава се провалиха, след решението на полското правителство да позволи на държавната енергийна група PGE да разшири дейността си в лигнитната мина. Чехия подаде жалба пред висшия съд на ЕС, който нареди на Полша миналия май да спре добива и по-късно наложи ежедневна глоба за неизпълнение.
През декември Европейската комисия поиска от Варшава да изплати дължимите глоби към бюджета на ЕС (около 25 млн. евро), а когато това не беше направено, обяви, че е започнала да анализира кои еврофондове да спре, за да си прихване дълга. Това принуди Полша да поднови преговорите с Чехия в търсене на компромис за прекратяване на делото пред Съда на ЕС.
Чешкият премиер Петър Фиала съобщи, че в резултат на двустранното споразумение Прага е получила гаранции, че Полша ще построи подземна стена, за да защити водоизточниците от чешката страна на границата. Надзорът върху изпълнението на сделката ще продължи пет години, каза той.
Варшава се стреми да запази отворена мината, която ще работи до 2044 г., тъй като тя захранва ТЕЦ, произвеждащ 7% от електроенергията в Полша.
"Мината и електроцентралата Туров ще продължат да работят без никакви пречки и ще осигурят електричество на няколко милиона души", каза Моравецки след обявяването на сделката.
Няколко часа преди подписването на споразумението генералният адвокат на Съда на ЕС излезе с мнение, че Полша е нарушила правото на ЕС, като е удължила живота на "Туров", без да оцени въздействието върху околната среда. Мнението на правния съветник обикновено се потвърждава от съдебния състав при решаването на делото, което трябваше да стане в близките месеци. Сега делото ще бъде прекратено.
Говорител на Европейската комисия заяви, че парите от глобата трябва да бъдат внесени в бюджета на ЕС за периода от налагането й до изтеглянето на жалбата, както и че прекратяването на спора не променя искането към Полша за изплащането на финансовата санкция.
Дневник
Коментари
Добави коментар