Италианецът Валентино Роси с Ямаха спечели в клас Мото GP Гран при на САЩ на пистата „Лагуна Сека”, 11-и кръг от световния шампионат по мотоциклетизъм. Втори след Доктора на 13,001 секунди финишира австралиецът Кейси Стоунър с Дукати. Световният шампион тръгна в състезанието от първа позиция, но след това по време на надпреварата отстъпи на второ място. Трети на „Лагуна Сека остана Крис Вермюлен със Сузуки. Челната петица в това състезание пък допълниха Андреа Довициозо и Ники Хейдън от тима на Хонда. След този 11-и кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм лидер в генералното класиране при пилотите е Валентино Роси с 212 точки, следван от Кейси Стоунър със 187, Дани Педроса със 171, Хорхе Лоренцо със 114 и Андреа Довициозо със 103. При производителите на мотори Ямаха е лидер с актив от 241 точки пред Хонда със 197 и Дукати със 192. Сузуки е на четвърта позиция със 112 точки, а Кавазаки е на пето място с 52. БГНЕС