Главният прокурор Иван Гешев се е срещнал с премиера Кирил Петков в Министерския съвет. За срещата не беше съобщено предварително, а малко след края й първи прессъобщения за събитието пратиха от държавното обвинение. Не става известно по чия инициатива е срещата, но от данните от двете институции се разбира, че двамата не са се разбрали.
Срещата е изненадваща с оглед на това, че управляващото мнозинство и лично премиерът Кирил Петков иска оставката на Иван Гешев. Следващата седмица се очаква и решението на Конституционния съд за това дали министърът на правосъдието може да иска отстраняването на главния прокурор. Министърът на правосъдието Надежда Йорданова обяви преди време, че ако КС даде зелена светлина, тя ще внесе искане пред съдебния съвет за отстраняването на Гешев.
Според съобщението на държавното обвинение главният прокурор е обсъдил с Петков "нуждата от конструктивен диалог между съдебната и изпълнителната власт и подобряване на взаимодействието между правоприлагащите институции в рамките на техните законови правомощия".
Снимка как Гешев влиза в сградата на Министерски съвет беше публикувана от в. "24 часа" след 13.30 ч. Съобщението от прокуратурата дойде към 15:30, а малко след това за нея информираха и от правителствената информационна служба.
Съобщението от Министерския съвет гласи, че Гешев е апелирал да не бъдат закривани специализираните съд и прокуратура, чиято дейност по думите му дава резултат. "Премиерът Кирил Петков потвърди решението на правителството, изразено чрез качения за обществено обсъждане законопроект за промени в Закона за съдебната власт - а именно, че двете специализирани звена следва да бъдат закрити заради слабите им резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност, както и други системни недостатъци".
В съобщението на прокуратурата, което е значително по-дълго, не се споменава нищо за това, че Гешев е апелирал да не се закрива специализираното правосъдие. От него се разбира по-скоро, че главният прокурор е търсил диалог с управляващите, като е изразил готовност да допринесе за съдебната реформа. "Главният прокурор отбеляза, че за осигуряването на бързо, ефективно и качествено правосъдие е нужна всеобхватна реформа на съдебната система, в т.ч. и привеждането на наказателно-правната уредба в съответствие със съвременните предизвикателства".
Гешев отново е повторил, че "в интерес на българските граждани е държавните органи, чието правомощие е противодействието срещу престъпността и корупцията, да работят в синхрон и доверие, като това става при спазване на процесуалния ред".
"Главният прокурор подчерта водещата роля на българската прокуратура в неутрализирането и недопускането на зловредно чуждестранно влияние на територията на страната, засягащо и интересите на Европейския съюз и страните членки на НАТО", пишат още от държавното обвинение.
Управлаващите представиха промени в Закона за съдебната власт за обществено обсъждане, които предвиждат закриването на специализирания съд и прокуратура, като това е един и от акцентите в управленската им програма. Срокът за обсъждане е до 11 февруари, като след това вероятно текстовете ще влязат за обсъждане в Народното събрание.
Дневник
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
В Конституцията не беше ли записано ,че трите власти са независими една от друга, за един приятел питам?Що за демокрация е това? Народе събуди се!