С две титли Норвегия поведе в класирането по медали след първия ден на зимните олимпийски игри в Пекин. Представителите на норвежкия тим стигнаха до златните медали в две от дисциплините, за които бяха считани за фаворити - ски бягането и биатлона.

Общо 13 нации взеха медали в първия ден на надпреварата. Освен норвежците злато спечелиха Словения, Нидерландия, Швеция и домакините от Китай.

Олимпийска шампионка в скиатлона на 15 км (7.5 класически + 7.5 км свободен стил ски бягане) стана Терезе Йохауг. Тя изпревари рускиняга Наталия Непряева, а бронзовото отличие остана за Тереза Щадлобер от Австрия.

Именно Йохауг спечели първото злато на игрите в Пекин. Тя затвърди доминацията на Норвегия в дисциплината с трето злато от общо пет скиатлона на олимпийски игри.

Вторият златен медал на Норвегия донесе смесената щафета на 4х6 км в биатлона. Марте Олсбу Ройзеланд, Тирил Ехоф, Тарей Бьо и Йоханес Тингес Бьо надделяха в зрелищна щафета, в която първите три тима завършиха разделени от едва 1.5 секунди.

Златни медали в първия ден на игрите взеха още делегациите на Словения, Нидерландия и Швеция.

Словенският тим стигна до олимпийска титла в ски скоковете на нормална шанца при дамите. Урша Богатай завърши със сбор от 239 точки и изпревари Катарина Алтхаус от Германия. Третото място остана за друга словенка - Ника Крижнар.

Очаквано Нидерландия започна програмата в бързото пързаляне с кънки със злато. Донесе го Ирене Схоутен на 3000 метра, като постави и нов олимпийски рекорд - 3:56.93 минути. Италия и Канада завършиха на второ и трето място.

Швеция взе олимпийска титла при мъжете в бабуните на ски свободен стил. Тя стана притежание на Валтер Валберг, изпреварил Микаел Кингсбъри (Канада) и Икума Хоришима (Япония).

Последната надпревара за разпределението на медали в първия ден беше смесената щафета на 2000 метра в шорттрека. Китай триумфира с преднина пред останалите, като среброто отиде в Италия, а бронзвото отличие в Унгария след наказание на канадската щафета.