Европейската комисия съобщи в понеделник, че е възможно одобрението на българския проект за план за възстановяване да бъде отложено с още месец - до средата на март.

Комисията и второто служебно правителство постигнаха споразумение през есента за удължаване на двумесечния срок за анализ на българския план до средата на февруари.
"Имаме много плодотворни дискусии с българските власти. Този план все още се анализира по отношение на 11-те критерия, определени в регламента, улесняващ тази процедура. Планираме да представим анализа си, когато оценката бъде приключена", заяви говорител на Европейската комисия в понеделник.

Тя добави, че се работи в "много скъсени срокове" и че до 15 февруари ще бъде дадена информация дали ще е необходимо още време, преди комисията да препоръча на страните членки да одобрят плана и да разрешат финансирането му.


Миналата седмица премиерът Кирил Петков съобщи, че неговото правителство е внесло промени по направените от Еврокомисията 47 забележки по плана, за да отговори на изискванията на регламента, посочени от Еврокомисията. Сред тях е отпадане на проект за изграждане на паро-газова централа, която допълнително ще увеличи зависимостта на България от вноса на руски природен газ. Сред новите неща в плана, обявени от премиера в Европейския парламент преди седмица, е назначаването на съдия, който да може да разследва евентуални престъпления на главния прокурор, вместо досегашното предложение за временно определяне на прокурор, който да води подобни разследвания.

На 15 октомври 2021 г. второто правителство на Стефан Янев внесе в Европейската комисия предложение за национален план за възстановяване за 6.6 млрд. евро безвъзмездни средства по Фонда за възстановяване и устойчивост на ЕС. В отговор през декември Брюксел върна множество забележки по 54-те проекта и 46-те реформи, с които България смята да се възстанови от пандемията и да модернизира икономиката и управлението си. Те са свързани основно с прехода към нисковъглеродна енергетика и с амбицията за затвърждаването на върховенството на правото в страната.

Европейската комисия е одобрила вече плановете на 23 държави, като продължава да задържа внесените от България, Полша, Унгария и Швеция, както и да очаква плана на Нидерландия през февруари. Докато за Унгария е известно, че се изчакват промени в контролните механизми за разходване на европейските средства и предложенията за борба с корупцията, а за Полша - за независимостта на съдебната власт, преговорите с България и с Швеция продължават, без за тях да се дават публични подробности. Всички останали държави вече са си получили авансовите 13% от парите по плана, а Испания и Франция и първите вноски.

Дневник