Прокуратурата започва проверка на споменатите от премиера Кирил Петков и шефа на кабинета му Лена Бориславова "имена и прякори на лица, които... са в основата на икономическата и криминална престъпност в страната и спрямо които не са предприети необходимите действия за търсене на наказателна отговорност". По тази тема двамата са призовани да се яват във Върховната касационна прокуратура.
Това става известно от съобщение на държавното обвинение в понеделник (7 февруари) следобед - три дни след като главният прокурор Иван Гешев проведе среща с Петков в Министерския съвет. Посланията от нея бяха различни в съобщенията на двете институции: от правителството заявиха, че Гешев е настоявал да не се закрива специализираното правосъдие, а в информацията от държавното обвинение пишеше, че главният прокурор е заявил готовност да съдейства за осъществяването на съдебната реформа.
В нито едно от съобщенията не се споменаваше за изброени имена и проверка по тях. В края на януари стана известно, че премиерът Кирил Петков е заявил по време на изслушването за България в групата за наблюдение на демокрацията, върховенството на правото и правата на човека към Европа, че в основата на корупцията в България са виновни двадесет души.
От новото съобщение на прокуратурата се разбира, че "главният прокурор е разяснил, че съгласно конституцията и законите на страната разкриването на престъпления е правомощие на изпълнителната власт, в частност на МВР, които при установяване на данни за извършени престъпления следва незабавно да уведомят прокуратурата. Иван Гешев е изразил увереност, че прокуратурата стриктно изпълнява и ще продължи да изпълнява законовите си правомощия, независимо от статута на проверяваните лица".
Заради изявлението на Петков Гешев е сезирал заместника си при Върховна касационна прокуратура (ВКП), "отговарящ за отдели "Досъдебен" и "Специализиран", относно предоставената от министър-председателя информация за предприемането на незабавни действия съгласно нормативната уредба в Република България".
"С оглед изясняване в пълнота на предоставената информация г-н Кирил Петков и г-жа Лена Бориславова ще бъдат призовани да се явят във ВКП с цел предоставяне на пълен списък с лицата, посочени в хода на работната среща, както и данните, респективно доказателствата, за евентуално извършени от същите лица престъпления или нарушения. Прокуратурата на Република България ще изпълни задълженията си и ще извърши обективна и всестранна проверка спрямо лицата, посочени от министър-председателя г-н Кирил Петков и г-жа Лена Бориславова", завършва съобщението на държавното обвинение.
Управляващите настояват за оставката на главния прокурор Иван Гешев. Във вторник, 8 февруари, се очаква произнасянето на Конституционния съд (КС) по питане на бившия служебен правосъден министър дали министър може да иска отстраняването на главния прокурор. По неофициална информация на "Дневник" съдът ще се произнесе в полза на министъра на правосъдието. От своя страна Йорданова заяви, че когато това стане, ще внесе искане в съдебния съвет.
Дневник
Коментари
Анонимен
Очаквайте скоро по екраните в цялата страна - "Момчето си отива"
Анонимен
То само с казване не става, трябват и доказателства. Рашков номер две.