Специализираната прокуратурата е образувала досъдебно производство във връзка със сигнал за придобиване на българско гражданство по натурализация чрез инвестиции - така наречените златни паспорти.
Досъдебното производство е образувано в понеделник и е "за това, че на територията на България в периода 2015-2021 г. е съществувала организирана престъпна група с користна цел - да придобива имущество по незаконосъобразен начин във връзка с осигуряване на българско гражданство на чужди граждани по натурализация чрез инвестиции", съобщи на брифинг на специализираната прокуратура говорителят й Христо Кръстев. "Евентуално в тази престъпна група са участвали и служители на Българската агенция за инвестиции", уточни той и добави, че се проверяват всички издадени паспорти за периода, като не посочи точния им брой.
Прокурори са изискали информация и документация от Българската агенция за инвестиции, от Министерството на икономиката, Министерство на правосъдието, както и от дирекция "Миграция" при МВР. За случая ще бъдат уведомени Европейската комисия и Европейският парламент.
Екип от петима следователи и двама прокурори се занимават с разследването, предвид фактическата и правната му сложност, както и с това, че интересите на България за членство Шенгенското пространство и премахване на визите за САЩ могат да бъдат застрашени, посочи Кръстев.
Вчера прокуратурата обяви, че започва проверка по сигнала на депутата от ДПС Хамид Хамид, който каза на брифинг в Народното събрание, че е подал сигнал за "чудовищна схема", според който над 120 души от Русия и Китай са получили неправомерно гражданство, право на пребиваване или инвестиционни сертификати в България.
На въпрос дали изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Стамен Янев ще бъде привлечен като обвиняем Кръствев заяви: "Към момента е образувано досъдебно производство поради факта на извършено престъпление, а не поради факта на извършителя. В много ранен етап сме, за да установим кой точно какво престъпление е извършил. След като се съберат всички факти, ще може да дадем правно заключение и да установим дали има извършено престъпление. Ако да - от кого и съответно лицето, което е извършило престъпление, да бъде привлечен към наказателна отговорност."
В началото на месеца правната комисия в парламента прие на първо четене България да спре да дава гражданство срещу инвестиции - т.е. да спре да издава т.нар. златни паспорти. Проектът на правосъдното министерство за изменения в закона за българското гражданство беше внесен в началото на годината, като паралелно с него подобни изменения предложиха и от ДПС. Депутатите одобриха правителствения проект и отхвърлиха този на движението, който според заместник-председателя на парламента Ива Митева ("Има такъв народ") е бил по-добър.
Дневник
Коментари
Добави коментар