България и Сърбия трябва да обединят обемите за потребление на газ от целия регион, за да преговарят заедно за по-добри цени. Това обяви премиерът Кирил Петков по време на посещението си в Сърбия, където даде пресконференция заедно с колегата си Ана Бърнабич.
Според Петков тази стъпка би била особено важна, когато със завършването на интерконекторите се улесни достъпът до втечнен газ. "Едно е, когато България иска да купува 3 млрд. куб.м, Сърбия - 6 млрд., Северна Македония - 2 млрд., друго е да заедно да искаме да купим общо количество, което да се търгува на общ пазар", продължи премиерът. Той аргументира предложението с думите, че подобна инициатива ще доведе до по-добри цени, по-конкурентни условия и диверсификация.
Бърнабич отиде по-далеч и заговори за общ енергиен пазар (идея, предлагана в рамките на различни формати, включително подкрепяни от ЕС) като крайна цел отвъд споменатата от Петков "изключително важна инициатива". "Ако имахме, бихме могли да работим и по-бързо, и по-ефективно, и би донесло много по-голяма конкурентност на икономиката ни. Електрическата енергия би била по-евтина и за гражданите, и за икономиката. Можем да го направим относително бързо, с инвестиция в преносната система и с интерконектори."
Евросъюзът финансира с близо 50 млн. евро интерконектора с България, който (по думите на Бърнабич) трябва да е готов до октомври 2023 г.
Сърбия е зависима от руски газ (какъвто от миналата година получава през балканското разклонение на "Турски поток"), а президентът Александър Вучич бе в Москва в края на миналата година, за да издейства отстъпка от цената на газа.
"Газовата ни свързаност ще бъде приоритет. Ние заедно сме много силни в преговорите с трети страни в региона. Което ще даде възможност във връзката със Сърбия да имате достъп до течен газ, както и азерски газ. Има голям потенциал да направим единен пазар за търговия на газ и бихме се радвали да успеем да организираме това", каза Петков.
Още една размяна на телефони
По въпросите на българското малцинство в Сърбия Петков и Бърнабич си разменили телефоните, за да може "веднага, заедно, практично да решаваме" проблемите, каза Бърнабич.
По-късно това бе потвърдено от българския ѝ колега, който миналия месец направи това и с македонския министър-председател Димитър Ковачевски, а последният го даде ѝ в новооткрития пункт на БТА като гаранция, че всеки инцидент ще бъде адресиран бързо.
"Тя каза: ако има проблеми с българското малцинство в Сърбия, директно ми се обади."
Кирил Петков, премиер на България, за Ана Бърнабич
Евроинтеграция: Сърбия търси подкрепа
От думите на Петков и Бърнабич се разбра, че подкрепата на София в хода на евроинтеграцията на Белград е била тема на разговорите. По-конкретно се споменаха две точки. Първо, "изключително важно е да видим напредък на европейския път и на партньорите и приятелите от Северна Македония и Албания", каза сръбският премиер. Сърбия използва българското вето, за да демонстрира близостта си със Северна Македония, и да помага в кризи като коронавирусната в момент, когато само тя имаше ваксини.
"Благодарим, че с пътуванията сте показали посветеност на решаването на всички отворени въпроси", отбеляза Бърнабич.
Второ, Сърбия би оценила поддръжката от България за отваряне на Клъстер 3 (икономика и конкурентоспособност) от преговорния процес с Европейския съюз, след като успя да отвори четири нови глави през декември. Белград се надява през юни тази година "да получим поддръжка по време на френското председателство", каза още Бърнабич, като има предвид периода до края на юни.
Едва няколко часа преди срещата си с Петков Вучич се срещна със специалния пратеник на Великобритания за Западните Балкани Стюърт Пийч. Това съобщи самият президент в профила си в "Инстаграм". Пресслужбата му обяснява, че основна тема е нуждата от мир и стабилност в региона (но фокус са отношенията Белград-Прищина).
Ясен формат на срещи
Петков и Бърнабич набелязаха и други теми от разговорите си: кризата в Украйна; общи туристически пакети; потенциални връзки Белград - Бургас и Белград - Варна, за да станат те по-възможни; борба с локалната корупция, мерки за конкурентната икономика.
Правителствата освен това ще организират конференция, "като идеята е да попитаме в България: кои са сръбските колеги, с които искате да търгувате, и кои са българските в Сърбия, с които искате да търгувате, за да не е просто една хубава обща среща с реални резултати".
Друга ключова тема са инфраструктурните връзки, които могат да се направят през границата - не само с Димитровград (с българско име Цариброд), но и между Видин в България и Зайчар в Северна Македония.
Дневник
Коментари
Добави коментар