След над три часа дебати, в които управляващата коалиция даваше заявки, че реформи в сектор здравеопазване ще бъдат предложени, но в средата на годината, а опозицията обвиняваше в застой и измама, мнозинството в парламента одобри на първо четене бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г. "Против" гласуваха ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане".
Сред критиките бе, че проектът на бюджет на здравната каса - както винаги досега - предвижда половината от парите за здравеопазване да бъдат разходвани за болнично лечение: 49.8%, докато средният дял в Европейския съюз са около 30 на 100. Това опозицията използва като възможност да отбележи, че България трябва да се стреми с навременна профилактика да намали нивата на лечение в болница.
Въпреки че настоящите разчети предвиждат общо 280 млн. лв. повече за първична и специализирана извънболнична медицинска помощ, както и медико-диагностична дейност (има се предвид прегледи и изследвания при личния лекар и специалисти), опозицията атакува, че средствата няма да са достатъчни и че само с увеличаването на средствата достъпът до здравни услуги няма да се промени.
"Това са възможностите, пред които нашата страна е изправена", отговори доц. Антон Тонев, председател на здравната комисия. Отбеляза, че изборите бяха през ноември, Народното събрание и правителството започнаха работа през декември, а в началото на февруари вече се гласува бюджет за 2022 г. Тонев припомни, че в средата на годината законът за парите на държавата ще бъде отново актуализиран, като в него да бъдат заложени и системни промени. Такава реформа вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев вече обяви, че ще бъде да се направят първи стъпки към промяна на финансирането в здравната система, тоест отмяна на клиничните пътеки.
Любомир Каримански ("Има такъв народ"), председател на бюджетната комисия, обяви, че проектът предвижда увеличение на средствата с 11% спрямо миналата година, докато по време на управление на ГЕРБ, парите са били средно с 8% повече. Обяви се за търсене на критерии за ефикасност за изразходване на средствата в близко бъдеще.
Още в началото на дебата ГЕРБ-СДС и ДПС обявиха, че няма да подкрепят предложения от управляващото мнозинство бюджет за здравеопазване. Депутатът от ДПС Хасан Адемов каза, че проектът е "копи-пейст" и може да се определи като бюджет на застоя. Колегата му Александър Симидчиев от "Демократична България" го репликира, че бързата промяна в здравеопазването е все едно да дадеш на пациент калий не капка по капка чрез банка, а венозно, с което да го убиеш. По думите му за качествена реформа е нужно десетилетие.
Бившият министър на здравеопазването и настоящ депутат от ГЕРБ-СДС проф. Костадин Ангелов определи проектозакона за парите за здраве като "бюджет на измамата", защото не изпълнявал заявките на коалицията за реформа в системата, нито предвиждал подобряване на контрола как се харчат средствата. "Има ли срамът почва у нас? Да си бил министър и да си имал възможност да я оправиш, а да оставиш система в това състояние, това как се нарича", репликира Настимир Ананиев от "Продължаваме промяната".
"Критикувахте, че това копи-пейст бюджет и накрая да кажете, че това е бюджет на измамата, означава, че сте управлявали с измама", отвърна и Георги Свиленски от "БСП за България". Поиска опозицията да даде време на коалицията, за да реализира заявките си за реформи.
Дневник
Коментари
Добави коментар