Депутатите в Словакия одобриха с малка разлика договор за отбрана със Съединените щати, с който Братислава стана последната, направила подобна стъпка държава на източния фланг на НАТО в момент на напрежение заради Украйна.

В парламента имаше силна съпротива срещу решението, позволяващо американски сили да ползват две летища в страната с малка, разположена на планински терен граница с Украйна.

Докато други източноевропейски страни от НАТО подкрепиха решението на САЩ да увеличат силите си в региона по време на противопоставянето с Москва, въпросът се оказа по-спорен в Словакия. Анкета миналия месец показа, че повече хора обвиняват алианса, отколкото Русия, за кризата в Украйна, пише "Ройтерс".

Бурен дебат

Според кабинета в Братислава договорът за сътрудничество в отбраната, очакващ подписа на президента, е в съответствие с договорите, подписани от 23 други партньори на НАТО. Той, по думите на министъра на отбраната Ярослав Над пред депутатите, дава възможност за "модернизация заедно със Съединените щати" на отбранителната инфраструктура на Словакия.

Споразумението получи подкрепата на 79 депутати при нужни 76 в парламента със 150 места. Около вота обаче имаше инцидент, тъй като проправителствени депутати издигнаха украинско знаме под знамето на Словакия, а депутат от опозицията го скъса и свали маската на държащия флага. Имаше и бурен дебат с освирквания.

"Искат Словакия да е провинция на САЩ"

Документът ще позволи на американската армия да използва съоръжения на две словашки летища в Слиач и Малацки през следващите 10 години и да съхранява оборудване. Разполагането на войски би изисквало одобрение от парламента.

Словакия също така би могла да получи американски фондове в размер 100 млн. долара.

Лидерът на опозицията Роберт Фицо, чиято партия беше в правителството, когато договорът бе сключен за първи път, нарече споразумението "предателско, мръсно, лошо" и каза, че подкрепящите го искат Словакия да е "провинция" на Съединените щати.

Проучване на общественото мнение през януари показа, че 44.1% от словаците смятат, че НАТО и Съединените щати са отговорни за напрежението между Русия и Украйна, а 34.7% обвиняват Русия.

Дневник