Турският надзорен орган за електронни медии е дал на три международни новинарски агенции само 72 часа, за да получат лиценз за работа. В противен случай ще бъде блокиран достъпът до техните платформи, каза член на регулатора в сряда.

Илхан Ташчъ, който е опозиционен депутат, разкритикува хода на Върховния съвет за радио и телевизия (RTUK) да поиска лицензи от сайтовете на турски език на немския телевизионен оператор Deutsche Welle, Voice of America и Euronews. Според него това означава поредна атака срещу свободата на медиите в Турция.

"С мнозинство от гласовете беше взето решение да се предоставят 72 часа на уебсайтовете amerikaninsi.com, dw.com/tr и tr.euronews.com да се сдобият с лицензи", написа в "Туитър" Ташчъ, един от деветте членове на борда на RTUK.

Бордът на RTUK, който е доминиран от управляващата партия AK, не коментира защо е поискал лицензиране.

През последните години Турция засили надзора на медиите, като предостави на RTUK широки права върху цялото онлайн съдържание, включително правомощията да премахва такова. Около 90% от основните медии в Турция сега са собственост на държавата или са близки до правителството.

"След националните медии идва ред на международните новинарски сайтове да бъдат наблюдавани и заглушени. С подхода на RTUK, твърдящ "Има видеоклипове на сайта, той трябва да получи лиценз", няма да останат неконтролирани новинарски издания", каза Ташчъ .

Западните съюзници и правозащитни групи обвиниха правителството на президента Реджеп Тайип Ердоган, че е използвало неуспешния преврат през 2016 г. като претекст за задушаване на несъгласието с неговата политика. Правителството отрича това, заявявайки, че мерките му са необходими поради заплахите за сигурността, пред които е изправена Турция.

По време на почти две десетилетия на власт Ердоган често е критикувал медийно съдържание, което е в разрез с консервативните ислямски ценности, поддържани от неговата партия.

Дневник