Управляващи и опозиция не промениха позициите си по време на гласуването на първо четене на бюджета на Държавното обществено осигуряване. Със 129 гласа на депутати от "Продължаваме промяната", "Има такъв народ", БСП и "Демократична България той бе приет. В парламентарната зала социалният министър Георги Гьоков поиска подкрепа за "бюджет на значителното увеличение" на осигурителните плащания. Според него и опозицията знае, че бюджетът е добър и експертно изготвен, и само политически пристрастия не позволяват по-голяма подкрепа.

Акцентите в бюджета са:

  • - вдигане на максималния осигурителен доход от 1 април до 3400 лева
  • - вдигане на минималната заплата и минималния осигурителен доход от 1 април на 710 лева
  • - вдигане на минималната пенсия от 1 юли на 392 лева
  • - среден размер на пенсиите от 573 лева без COVID добавка и 608 лв с добавка.

Една от темите по време на продължилия над 4 часа дебат бе увеличаващата се вноска на държавата, която е нужна за покриване на "дупката" в осигурителната система. През тази година тя е близо 7 млрд. лева при общи разходи за пенсии от 14 млрд. лева(общите разходи предвидени в ДОО са 16.8 млрд.) Акцент върху проблема постави Георги Ганев от "Демократична България", а Костадин Костадинов пое щафетата и дори съобщи за изготвян от партията нов пенсионен модел, който предстои да бъде представен.


ГЕРБ получи припомняне за пенсиите

Както по същество, дебатът премина и в традиционните политически нападки. Според Искрен Арабаджиев от "Продължаваме промяната" бюджетът залага социална справедливост, разумен е, както и базиран на икономически растеж, а пенсионерите понасяли студени душове през 6 години от управлението на ГЕРБ, когато не е прилагано швейцарското правило за индексация на пенсиите.

Бившият социален министър Деница Сачева предложи таванът на пенсиите да отпадне, след което ѝ бе припомнено от Георги Гьоков, че ГЕРБ не са предприели никаква крачка в тази посока. Настимир Ананиев от "Продължаваме промяната" стигна по-далеч, като каза, че от ГЕРБ нямат право да говорят за пенсиите.

От "Демократична България" заявиха, че ще търсят начин COVID добавката от 60 лв, която е предвидена до края на юни, да бъде включена в предстоящо преизчисление на пенсиите от юли.

Несъгласие и от двете страни за вдигане на максималния осигурителен доход

Любен Дилов от ГЕРБ призова да се помисли допълнително върху повишаването на максималния осигурителен доход, тъй като по думите му това ще удари "основния електорален крепител" на управляващите - хората със свободни професии. Според Красимир Вълчев пък трябва да се правят изключения, като даде пример със Северна Македония, където е въведен 0% подоходен данък за IT специалистите. Според него България рискува да създаде нагласа в сектора, че не е приоритетен и е нежелан от държавата. Бившият министър на образованието направи и прогноза за над 15% инфлация за период от година и половина в края на тази.

От управляващите припомниха, че при управлението на ГЕРБ максималният осигурителен доход също бе вдиган - от 2600 на 3000 лева и се учудиха защо сега от партията са против.

От "Демократична България" поискаха запазване на максималния осигурителен доход на 3000 лева и заявиха, че между двете четения ще внесат поправки в тази посока. Според Елисавета Белобрадова настоящото предложение не дава предвидимост за бъдещи политики по темата спрямо максималния осигурителен доход и сроковете за реализация.

Според Любомир Каримански от "Има такъв народ" между първо и второ четене на законопроекта трябва темата да се дискутира и да се намери най-точният момент за вдигане на максималния осигурителен доход, за което той принципно се обяви.

Препоръки за средната класа и бедните

ДПС пък се захвана за бедните работещи и средната класа заради вдигането на минималния осигурителен доход. Според Хасан Адемов 200 хил. души са самоосигуряващите се, на които е вдигнат прагът в "най-тежката криза". Бе дискутирано вдигането на прага за малките земеделски производители и пчелари, което според ДПС ще ги вкара в сивия сектор, защото те няма да се осигуряват и няма да получават субсидиране от държавата, като по този начин ще фалират. Бе застъпена и тезата, че тези хора нямат производство, което да им даде възможност да платят осигурителните вноски.

Тук партията на Мустафа Карадайъ получи подкрепа от ГЕРБ. Според Мария Белова земеделието ще бъде унищожено, след което бившият ресорен министър Десислава Танева получи критики, че бюджетите на ГЕРБ са обрекли земеделието.

Двете партии се обединиха и с препоръки за стимул на работещите в Националния осигурителен институт, чийто директор Ивайло Иванов присъстваше в залата.

Окончателните оценки на различните групи бяха от "бюджет на неувеличенията" от ГЕРБ през "просто бюджет" от ДПС до "солиден и предвидим" според "Продължаваме промяната".

Дневник