След повече от 50 години провеждане на тренировки по река Ропотамо, националният отбор по гребане беше изгонен от там заради нарушаване на закона, тъй като част от реката е резерват, при това тя е единствената река в България със статут на резерват, което означава, че там са забранени редица човешки дейности.

Олимпийската шампионка от Пекин 2008 Румяна Нейкова, която е треньор в националния отбор, заяви пред "Дневник", че гребците се подготвят на Ропотамо единствено през февруари за 20 дни. Уточни още, че обикновено в тренировките участват десет лодки.

"Моята първа треньорка ми каза, че подготовка там се води от 1965 г. Приемаме, че това е защитена зона, резерват и т.н. А националните отбори на България какво са", запита Нейкова.

Тя очаква разговор по темата с министъра на спорта Радостин Василев по-късно в четвъртък. В това време отборът по гребане вече гледа към резервен вариант за подготовка - язовир "Кърджали". Според Нейкова това носи предизвикателства, защото в язовира могат да се появят вълни, което да доведе до затруднения.

"Нашите спортисти първо трябва да се справят с държавата, а след това на старта да се борят с всички останали", каза Нейкова пред Би Ти Ви в сряда.

Заместник-министърът на околната среда и водите Тома Белев обаче настоя пред Би Ти Ви по темата, че сегашното ръководство на министерството няма да допуска неспазването на закона, както са го правили предишни правителства.

По думите на Белев министърът на околната среда и водите в двете служебни правителства през 2021 г. Асен Личев е приложил Закона за защитените територии, който регламентира режимите в резерватите. Както за всички останали резервати, законът не е посочил изключения за спортна и тренировъчна дейност, подчерта той.

Белев обясни, че резерват е 5-километровата част от река Ропотамо от моста надолу към устието, като тя попада в резерватен режим още от 1934 г., преди изобщо да има закон за защитените територии.

Според Белев само Народното събрание може да разреши по изключение националният отбор по гребане да тренира на територия, която е защитена.

Запитан за евентуален двоен аршин, Белев коментира, че не е редно на туристически корабчета да е разрешено да плуват по цялото поречие на реката.

"Трябва да знаем, че туристическите корабчета са регламентирани в Плана за управление, който е подписал предходният министър Нено Димов. Той е решил, че разрешението в закона, а именно "преминаване на хора по маркирани пътеки", означава разрешаване на корабчета, които да пътуват по реката. Аз лично не споделям това мнение по простата причина, че няма как да допуснем, че хора означава хора във всякакви транспортни средства. Утре някой може да реши да влезе с БТР, с лека кола, с джип", отбеляза Белев.

Белев е категоричен, че Планът за управление ще бъде променен, като в момента се проучват договорите, сключени по времето на Димов.

Още във вторник вицепремиерът и министър на околната среда и водите Борислав Сандов заяви пред БНТ, че остава в сила пълната забрана за всякаква човешка дейност по поречието на река Ропотамо. Това включва и прекратените тренировки на националния отбор по гребане там.

Според министър Сандов реката с най-висок защитен статут в България не е най-подходящото място за провеждане на спортните тренировки. Сандов настоя също, че ще бъдат спрени и туристическите корабчета по Ропотамо.

Дневник