Камарата на представителите (парламентът) в Либия обяви бившият вътрешен министър Фатхи Башага за нов премиер след оттегляне на единствения му конкурент и атентат срещу заемащия досега длъжността, който не признава решението.

"Ал Арабия" цитира говорител на парламента с думите, че депутатите с единодушие са дали вот на доверие на Башага след оттеглянето на опонента.

Потенциалът за сблъсък между парламент и правителство напомня за времето допреди година, когато паралелни правителства, подкрепяни всяко от различни въоръжени групи и чужди държави, управляваха на запад и изток.

Решението отваря пътя за задълбочаване на кризата. Причината е, че редом с временното правителство на националното единство в Триполи ще се създаде паралелна администрация, вероятно на изток (самата Камара се бе преместила в Тобрук през 2014 г.). Разделението не означава непременно нови въоръжени сблъсъци, но създава рискове след година и половина на относително примирие в либийския конфликт след свалянето на Муаммар Кадафи, превърнал се за 10 години в извънтериториална война на външни сили.

Премиерът Абдел Хамид Дбейба не бе кандидат при несъстоялия се вот в парламента. Той каза, че правителството му ще остане на власт и той няма да се оттегли. Часове по-рано източници на различни арабски медии съобщиха за извършено покушение срещу него. Според информацията е открит огън с автоматично оръжие по колата му в квартал на столицата Триполи. Няма данни за пострадали и жертви.

Правителството му бе ключов съюзник на ООН в усилията да предотврати нова ескалация на напрежението. Дбейба същевременно разполага с влияние в някои въоръжени групи в Триполи, но Башага и добри връзки във въоръжените сили.

Башага е бивш военен, влязъл в бизнеса през 90-те, а след революцията взел активна роля както в политиката (но и във втората либийска гражданска война, 2014-2020 г.). За него са се появявали твърдения, че "човекът на "Мюсюлманските братя" във властта", по-късно бе посочван като предложение на ООН за премиер, а в момента има силни позиции на изток, в добри отношения е както с Кайро, така и със западни столици.

Неуспешните опити за избори

Дбейба състави правителство през 2021 г. след разговори с посредничеството на ООН. Целта му трябваше да е превеждането на страната през трудна година, в която да се организират първите избори за президент и парламент в страната в опит за помирение между запада (където бе международното признатото Правителство на националното единство) и изтока (където силният човек бе командирът на Либийската национална армия Халифа Хафтар).

Изборите трябваше да са на 24 декември. Разногласия за правилата и дори за списъка с кандидати (в който се оказа и синът на Кадафи Сейл ал Ислам) обаче доведоха до отлагане дни преди вота. Сред поводите за напрежение бе включително легитимността на Дбейба като премиер и правото му да се кандидатира за президент. Миналата година той бе избран с условието да ползва поста си за трамплин за президентската власт, а по-късно обяви, че ще го направи.

Първоначално либийската изборна комисия предлагаше датата да е 24 януари. По-късно в Камарата на представителите се появи проектът с искане ново правителство да организира бъдещите избори, но с хоризонт до 14 месеца.

Дбейба заяви, че парламентът гласува правото да се "самоудължи" и че той може да предаде властта само на правителство, съставено след избори, като призова либийците да не позволяват подобни злоупотреби. Срещу самия Дбейба, от друга страна, има критики в либийското общество за рекордни правителствени разходи без особен ефект за решаване на проблемите на гражданите.

Дневник