Най-голямата гаранция за националната сигурност е развитието на въоръжените сили на България и съвместимостта им с партньорите от НАТО - това заяви президентът Румен Радев, след като обсъди състоянието на Българската армия с министъра на отбраната Стефан Янев, началника на отбраната Емил Ефтимов и висши военни.
По думите му неглижирането на военното въоръжение и съюзните ангажименти е най-голямата заплаха за сигурността на България. "Да не се сещаме за армията от криза на криза и от ръководство на ръководство. Необходими са постоянни ангажименти, а не еднократни актове на закупуване на въоръжение", заяви Радев в отговор на въпрос по повод предстоящото на 15 февруари заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, на което ще бъдат обсъдени рисковете и заплахите за националната сигурност на България и състоянието на въоръжените сили.
По думите му декларираното от новото правителство, че гарантирането на националната сигурност ще се гради върху конституционните задължения на Българската армия, трябва да бъде подплатена с ясни ангажименти "как точно ще развиваме нашите въоръжени сили и как ще ги осигуряваме".
Той коментира и обявената от министъра на отбраната Стефан Янев информация, че доставката на първите осем изтребителя F-16 ще закъснее. "Това е изключително тревожно за въоръжените ни сили. То поставя не само на изпитание личния ни състав, но вече въвежда рискове България да загуби въздушния си суверенитет, да загуби възможността да охранява сама своето въздушно пространство, което е и въздушно пространство на НАТО", заяви Радев. Той насочи отговорността за доставките на изтребителите към бившите управляващи от ГЕРБ, защото договорите са сключени в рамките на тяхното управление. Те от своя страна отвърнаха, че в договорите са посочени ясни срокове за доставка и обвиниха президента и назначеното от него служебно правителство, че "са спали" при първите индикации за забавяне на доставката на самолети през лятото на миналата година.
Нови 180 мл. лева ще отидат тази година за инфраструктурата и други логистични поддръжки около доставката на новите изтребители F-16, като парите са основно за ремонта на авиобазата "Граф Игнатиево". Това се разбра, след като ресорната парламентарна комисия одобри бюджета за отбрана за тази година. През 2019 г. третият кабинет на Бойко Борисов плати над 2 млрд. лева накуп за придобиването на бойните машини.
Президентът коментира и кризата между Русия и Украйна. "Тя създава заплаха за сигурността не само на България и на нашия регион, а на цяла Европа. Това е криза с глобални измерения. Там диалогът се води на най-високо ниво - между САЩ и Русия, НАТО и Русия, ЕС и Русия", каза Радев.
Разговорите за сроковете за доставката на F-16 ще бъдат със САЩ
Има индикации, че доставката на първите самолети F-16 ще закъснее, повтори министърът на отбраната Стефан Янев. Срокът за доставка все още не е известен и е въпрос на преговори. "Договорът със САЩ е между двете правителствата. Трябва да направим разговорите със САЩ като стратегически партньор и да кажем какво точно се случва, ако не дойдат навреме. Това засяга нашата организация и планиране, включително и предварително планиране за възможности кой ще изпълнява тази задача преди пристигането на тези самолети, така че разговорите предстоят", обясни Янев.
Вчера той се срещна с представители на компанията "Локхийд Мартин" във връзка със забавянето по сделката за военните самолети.
Янев обяви още, че ще бъде рестартиран проектът за придобиване на бойна машина за пехотата тази година, който е приоритет, така че да бъде осигурена една бригада. Той се ангажира, че скоро да бъдат обявени конкурси за незаетите длъжности в Българската армия.
На фона на пандемичната обстановка са проведени 329 учения, което е с 50 повече от предходната година, отчете началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. "Приключихме мисията в Афганистан, над 9200 души участваха в състава на 42 контингента. Над 66 полета на транспортната ни авиация за пожарогасене, медицинска евакуация, трансплантация, търсене и спасяване", допълни той.
ГЕРБ: Правителството на Румен Радев спеше
В отговор на обвиненията на президента бившите управляващи заявиха в кулоарите на Народното събрание, че "правителството на Румен Радев спеше" през миналата година, когато е станало известно, че доставките на F-16 ще закъснеят. Депутатът Христо Гаджев посочи, че първо това станало известно заради "поради промяна на технологията вътре в самите самолети с по-модерни", впоследствие и заради COVID кризата.
Гаджев твърди, че в подписаните по време на управлението на ГЕРБ договори е заложено първите два самолета да са в България след юни следващата година. Следващите доставки е било предвидено да бъдат през пролетта на 2024 г. (четири машини) и лятото на 2025 г. (две машини).
"Дори и да ги получим навреме според договора, правителството на Румен Радев се провали в изграждането на съпътстващата инфраструктура. По договор и по планове докато не е готова съпътстващата инфраструктура на летище "Граф Игнатиево", няма как да ги приемем", твърди Гаджев. По думите му, ако причините за забавянето на доставката на самолетите F-16 са в американската страна, правителството може да поиска от САЩ за помощ за въоръжените сили за охрана на въздушното пространство (Air policing).
Дневник
Коментари
Анонимен
До сега почти една година слушаме само обвинения, а наяве нищо. Говорят, говорят, обвиняват, междувременно си наместват техните на постове, а народа гладен. Документите са у тях, да бяха ги прочели, не да питат Борисов.