Прокуратурата проверява висши ръководители в Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП) за престъпление по служба. От държавното обвинение съобщиха, че става дума за случая "Булгаргаз" и бившия му вече шеф Николай Павлов, за когото в края на януари е било разпоредено да бъде арестуван за 24 часа, а след това и да започне досъдебно производство по случая.
Преди няколко дни от прокуратурата съобщиха, че до момента МВР не е събрало доказателства, за да бъдат повдигнати обвинения, а единственият разпитан бил Павлов и той обяснил всичко по разследването за неизгодна сделка, като според държавното обвинение с действията му е постигната единствено печалба и са избегнати загуби на дружеството. Разпитът бе проведен на 7 февруари, когато
бившият шеф на "Булгаргаз" Николай Павлов беше извикан в Софийската градска прокуратура.
Тогава той се яви в качеството си на свидетел по образувано досъдебно производство заради високите цени на газа и недостатъчния внос на азерски газ. Няколко дни по-рано вътрешният министър Бойко Рашков индиректно посочи Павлов като човека, на когото трябва да бъдат повдигнати обвинения за това.
Сега наблюдаващите прокурори са установили, че има докладни записки на МВР, от които се вижда как висши ръководители поставили ръкописни резолюции с указания да започне досъдебно производство и Николай Павлов да бъде задържан за 24 часа. Няма публична информация дали Павлов е задържан.
От прокуратурата публикуваха и снимки на документите. Първата е с дата 27 януари и на нея пише "Да се обезпечи Павлов със заповед за задържане до 24 часа". Един ден по-късно е издадена втора докладна записка, в която с ръкописен текст е отбелязана резолюция: "Да се започне ДП" (досъдебно производство - бел. ред.).
"В тази връзка наблюдаващите прокурори са счели, че е нарушена разпоредбата на чл. 15 от Закона за МВР, съгласно която горестоящите ръководители на разследващите органи "нямат право да дават указания за извършването на действия по разследването и за съставянето на писменото мнение, както и по какъвто и да е друг начин да се намесват в разследването", посочват в съобщение от прокуратурата. Заради това са отделили материалите и започват нова проверка, в която ще установяват всички обстоятелства по случая.
В края на януари съветът на директорите на Българския енергиен холдинг освободи целия борд на директорите на "Булгаргаз". Отстраненото ръководство определи тези действия като политически мотивирани. Няколко дни по-късно премиерът Кирил Петков обяви, че ще има обвинения за високите цени на газа. Според него досегашното ръководството носи отговорност за скока на цените от края на миналата година. Междувременно МВР започна проверка защо дружеството е продавало на ниска цена на частна фирма, която е препродавала на много по-високи цени.
Разследването в "Булгаргаз" е за това, че длъжностно лице е сключило неизгодна сделка с търговията с газ на борсата и за престъпление по служба чрез бездействие в периода от март 2020 г. до 13 декември м.г. От прокуратурата обявиха, че разследваните факти по делото нямат връзка с формирането на цената на газа за потреблението, а Павлов е нямал отношение към сделките на борсата, които били сключени след доклад до Павлов, според който "Булгаргаз" щяло да претърпи голяма загуба от неустойки към своите доставчици. Те били дължими при неприети минимални годишни количества по дългосрочните договори с доставчиците предвид по-малко заявените количества от клиенти на дружеството.
Дневник
Коментари
Анонимен
подгонете и рашков, тоя червен партизанин и виновен за всички крамоли днес
Анонимен
Чирен е пълен на 15% така че глупостите че сме продавали понеже не можем да приемем доставки и сме щели да плащаме наказателни такси си го задръжте за гербавия електорат.
Анонимен
да благодарим на избягалите пишман българи в чужбина - те докараха тия превратаджии
Анонимен
Ей, ама големи глупаци пишат тук, да беше прочел статията, за да разбереш, че Павлов е човек на Радев, не от герб. А той, какъвто и да е, се е защитил достойно а ръкаписните резолюции са най вероятно на Рашков.