Лос Анджелис рамс" е шампион в Супербоул LVI след драматична победа с 23:20 над "Синсинати бенгалс". "Овните" успяха да обърнат резултата минута и половина преди края, въпреки че изоставаха с 4 точки спрямо съперника си.

Изключително силен мач направи защитата на "Лос Анджелис", която ограничи талантливия куотърбек на "Бенгалс" Джо Бъроу и го повали шест пъти.

За втори път в историята си "Рамс" печели трофея "Винс Ломбарди" след Супербоул XXXIV (1999 г., тогава като "Сейнт Луис рамс"). От своя страна "Синсинати" губи за трети път мача за титлата след 1981 и 1988 г.

Срещата се игра на "СоФaй" стейдиъм" в Ингълууд, Калифорния. На трибуните присъстваха 70 048 души, сред които много холивудски знаменитости, музиканти и спортисти.

За втора поредна година отбор спечели Супербоул на своя стадион, като "овните" повториха постижението на "Тампа бей бъканиърс". Мачът беше исторически и заради едва втория дуел на играчи на позицията куотърбек, избрани под №1 в драфта - Матю Стафърд срещу Бъроу.

Треньорът на "Лос Анджелис" Шон Маквей стана най-младият наставник, извел тима си до шампионските пръстени, като го постига на 36 г. Специалистът беше начело на "Рамс" при загубата през 2018 г.

"Чувството да спечелиш е прекрасно. Този мач показа колко устойчив е нашият отбор на трудностите и аз се гордея, че водя тези момчета. Последното ни притежание беше невероятно. Много хора помогнаха за този Супербоул", каза Маквей след срещата.

За най-полезен играч (MVP) във финала беше избран Купър Къп, който отбеляза два тъчдауна. Той е първият играч на позицията уайд ресийвър, който печели приза след Джулиан Еделман на Супербоул LIII. Къп завърши с осем уловени топки от 10 опита за 92 ярда.

Хронологията

Срещата започна с предпазливи първи нападения и за двата тима. Те настояваха да играят по земя, с което да рискуват по-малко, но осем минути и половина след началото "Лос Анджелис" успя да поведе. Стафърд намери Одел Бекъм със 17-ярдов пас в енд зоната за първия тъчдаун в мача, а "овните" поведоха със 7:0.

В края на първата четвърт "Бенгалс" съумя да отбележи три точки след изстрел на Евън Макферсън от 29 ярда.

"Овните" отново отговориха като само 2 минути след началото на втората четвърт Купър Къп беше намерен с 11-ярдов пас от Стафърд. При допълнителната точка обаче тимът реши да играе триково и сгреши.

"Синсинати" намали изоставането си с тъчдаун около 5 минути преди почивката, малко след като пресече подаване на Стафърд. Последва триково отиграване и рънънигбекът Джо Миксън намери Тий Хигинс за 5 ярда, а след допълнителен удар резултатът стана 13:10 за "Рамс".

По-големият проблем за "Лос Анджелис" се оказа контузия на Бекъм, който усука коляното си.

Втората част започна вихрено и "Синсинати" отбеляза тъчдаун само 12 секунди след началото. Бъроу намери Хигинс с пас на 75 ярда и той отбеляза. Повторенията показаха хващане от последния за маската на Джейлън Рамзи, което не е по правилата, но все пак тъчдаунът остана.

Стафърд сгреши още веднъж, като втори негов пас беше пресечен и "Синсинати" имаше отличен шанс за нов тъчдаун. Нападението обаче завърши с фийлд гол на Макферстн от 38 ярда.

"Лос Анджелис" отговори също с изстрел за 3 точки, с което резултатът стана 20:16 за "бенгалските тигри".

Последваха минути, в които защитите имаха предимство. Отбраната на "овните" повали три пъти Джо Бъроу. докато тази на "Бенгалс" направи същото със Стафърд, но веднъж.

Заключителната четвърт започна с проблеми и за Бъроу. Той беше повален още веднъж, при което коляното му беше осукано.

Обратите в мача продължиха и 1:25 минути преди края "Лос Анджелис" излезе напред в резултата. Стафърд придвижи топката на 75 ярда с притежание в продължение на 4:48 минути, което завърши с подаване на 1 ярд за Къп.

При последното притежание Бъроу започна с два успешни паса, след което обаче беше спрян от защитата на "овните". В две проедни отигравания ключова роля имаше Аарън Доналд, който първо спря Джо Миксън на ръба да вземе първи даун, а след това направи и третия си сак в мача, поваляйки Бъроу.

Стафърд завърши 26 успешни паса от 40 опита за 283 ярда. Той подаде три тъчдаун паса, а две от подаванията му бяха пресечени. Статистиката на Бъроу беше 22 от 33 подавания на 263 ярда. Куотърбекът на "Синсинати" подаде един тъчдаун.