Министърът на културата Атанас Атанасов е приел оставката на Управителния съвет на Националния фонд "Култура" с цел поставяне на ново начало на работата на фонда, съобщиха от Министерството на културата.
Няколко часа по-рано до министъра са били изпратени две заявления за напускане - от д-р Мирена Станева, изпълнителен директор на Национален фонд "Култура", и от д-р Нели Стоева, главен асистент в катедра "История и теория на културата" на Софийски университет "Св. Климент Охридски" и член на Управителния съвет.
Атанасов е изразил благодарност за отдадената работа във Фонд "Култура" през последните няколко месеца.
Основен аргумент за искането на оставките на Управителния съвет е бил натрупаните негативи, които не можело да бъдат пренебрегвани.
Министърът на културата е подчертал неколкократно по време на видеоконферентна среща по темата, че осъзнава персоналната отговорност, която носи за избора на членовете на Управителния съвет, но и че при условията, в които в момента се налага вземането на решения, водещ ставал компромисът.
"Моят апел за доброволна оставка на всеки от членовете на Управителния съвет на Национален фонд "Култура" е убеждението, че виждам това като единствен достоен и честен начин да опитаме да върнем доверието към работата във Фонда - не само публично, но и сред всички хора на изкуството, които разчитат на неговата подкрепа, за да реализират проектите си", коментира Атанасов.
"Напълно осъзнавам, че причината за съмненията за безпринципно разпределение на средства, прокарването на лични пристрастия, както и липсата на мотиви за вземането на конкретни решения, не са адресирани само към настоящия състав на Управителния съвет. Както споделих и на срещата, смятам, че една такава колективна саможертва си заслужава в името на отговорността, която предстои за Фонда към всички, ангажирани в сферата на културата", изтъкна още министърът на културата.
Напълно съгласен с всички, изложени от Атанасов аргументи, бил и проф. Христо Йоцов, барабанист, аранжор и композитор. Последвали са оставките и на Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели, Георги Керезов, представител на Министерство на финансите и Теодора Дачева, заместник изпълнителен директор на Национално сдружение на общините в България.
Категоричен отказ да подадат оставки е бил деклариран от Велико Маринчевски, асистент, д-р в Националната художествена академия, Цанко Василев, културен мениджър с над 20-годишен опит в областта на съвременните изкуства и култура и Елена Николова, представител на Министерство на културата.
Решенията на Ирина Гъркова, заемала последователно длъжностите "съветник по духовност и култура" и "секретар по духовност и култура" в Администрацията на президента, и Силвия Чолева, писател, издател и журналист, ще бъдат изпратени допълнително в писмен вид.
От културното министерство уточняват, че Д-р Мирена Станева ще продължи да изпълнява длъжността на изпълнителен директор до провеждането на процедура по избор. Станева беше назначена през лятото на миналата година.
Как ще бъдат разпределени над 80 млн. лева по Плана за възстановяване и устойчивост, които трябва да бъдат отпуснати за културния сектор и дали Националният фонд "Култура", който отговаря за това, ще се справи с провеждането на реформа като така гарантира, че парите ще бъдат получени. Тези въпроси бяха повдигнати в края на януари от ощетени организации и юристи. Основните им притеснения са свързани с начина, по който във фонда се взимат решения кой проект да бъде одобрен и кой - отхвърлен, както и дали в организацията има достатъчно капацитет и компетентност за конкретните промени. Заради тези опасения дори беше поискана оставката на Станева и на управителния съвет на фонда. Според представители на организации, с които "Дневник" разговаря, управлението на фонда е "некомпетентно", "затънало в блато", липсва публичност на голяма част от дейността му, проекти са отказвани без мотиви.
Дневник
Коментари
Добави коментар