Прокуратурата се усъмни в представения доклад на испанските служби, изпратен до Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) за случая, станал популярен като "Барселонагейт". Документите, които са на английски и са 26 страници, вече са в специализираната прокуратурата и са изпратени днес.

От институцията обаче казват, че за първи път получават документ в такъв вид - "не е посочено кой е автор, коя е службата, която е издала тези документи, странно е, че са английски, няма подпис и печат", съобщи на брифинг говорителят на специализираната прокуратура Христо Кръстев.

От държавното обвинение са назначили превод на документите от ДАНС, за да се запознаят с информацията вътре. В тези 26 страници има и снимки, и текст, които са от медийни публикации от Испания и България. Прокуратурата е поискала допълнителна информация от ДАНС кой, на какво основание, по какъв повод е изискал тази информация и кой в България я е получил.

Отделно от това от спецпрокуратурата са изпратили до испанските власти две европейски заповеди за разследване. Едната е изпълнена и отговорът вече е получен в прокуратурата, но на испански език и също очаква превод. Документите от Испания са на 219 страници. Втората европейска заповед за разследване все още не е изпълнена и отговорът по нея се очаква.

Информацията в тези над 200 страници е в отговор на много въпроси от страна на наблюдаващия прокурор. С въпросите от българска страна се изискват разкриване на банкова тайна, предоставяне на информация за движение на парични потоци, разпити на свидетели и установяване на информация, която е от значение за наказателното производство. Какво са отговорили испанските разследващи, все още не е известно, докато не бъде направен преводът.

"На 90% от действията по разследването са извършени, трябва да бъде анализирана информацията, получена от Испания, доколкото тя е основополагаща доколкото твърдението е, че престъплението изпиране на пари е извършено на територията на Испания и ни е необходимо разкриване на банкова тайна от там. Няма как да разкрием банкова тайна в банка, която е там", заяви Кръстев.

По думите му всички споменати в казуса са били разпитани в качеството на свидетели. Сред тях е и бившият премиер Бойко Борисов, който даде показания още през 2020 г. По случая са разпитани и Борислава Йовчева и баща й.

Ако от европейските заповеди за разследване се установи, че има още свидетели, които трябва да бъдат разпитани, те ще бъдат разпитани, увери Кръстев и добави, че същото важи и ако се наложи преразпит на някои от тях. Експертизите са изготвени, но от прокуратурата не съобщиха какво е заключението.

"След като приключи разследването, ще ви уведомим какъв е нашият прочит на доказателствата и какво сме установили - дали има извършено престъпление, ако има - от кого и дали ще се повдигнаъ обвинения. На базата на несъбрани доказателства няма как да кажем дали извършено престъпление, или не", заяви още Кръстев.

"Наказателно производство има единствено и само в България. Имало е в Кралство Испания, но то е прекратено и е изпратено на специализираната прокуратура, доколкото се касае за евентуално извършено престъпление от български граждани и българската прокуратура е компетентна", добави говорителят на спецпрокуратурата.

Вчера стана известно, че испанските служби са открили доказателства, от които може да се предположи, че с "Барселонагейт" са изпрани над 5 млн. евро. Разследването е за международно пране на пари. Тези изводи са поместени в доклад на испанските служби, изпратен до ДАНС, с който "Дневник" се запозна.

В доклада е посочено, че в едната проверявана фирма "всички замесени лица имат някаква пряка или непряка връзка с министър-председателя на България", както и че от събраната информация и проведените разследвания "може да се заподозре връзка между Борислава Йовчева и дъщеря й и българските средства, свързани с Борисов". Испанските проверяващи са написали още, че фактите сочат "възможни нередности в операциите, наблюдавани в Испания".

В тази част на доклада, с която "Дневник" се запозна, няма нито едно пряко посочване на Борисов като директно свързан или проверяван от властите със схемата, но името му (или с предишната му роля на премиер) се споменава многократно, като се обяснява какви са връзките му - официални или предполагаеми, със замесените.

Дневник