Скандалните договори между Агенция "Пътна инфраструктура" и държавното дружество "Автомагистрали" се разглеждат от юристите на Министерския съвет, за да се прецени дали развалянето им би застрашило бюджета, каза днес пред Би Ти Ви министърът на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов. Той прогнозира, че до месец ще има яснота какво да се предприеме.

Това са действащи договорите и затова по тях продължават плащания, поясни Караджов. Той изрази притеснение, че прекратяването им е рисково, защото едва ли ще може държавата да си върне платените авансово десетки милиони, а и има риск да бъде осъдена да плати неустойки. Караджов припомни, че договорите са сключени по инхаус процедури, без да има условия това са бъде направено.

"Условието за такава процедура е 80% от работата да се извърши от фирмата, получила поръчките, докато "Автомагистрали" са изпълнили между 8 и 14", поясни министърът. Другото сериозно нарушение е, че авансово са преведени милиони за дейности, които едва ли скоро ще започнат. МВР пък разкри, че пари, предвидени за строежа на лотове от магистрала "Хемус" са изтеглени от банковите сметки и на практика са откраднати.

Според Караджов "Автомагистрали" може да продължи да съществува и да получава поръчки, но само за поддръжка на автомагистралите, дейност за която е била създадена и в която има опит.

По повод твърденията, че новият договор за поддръжката на магистрала "Струма" е на стойност с 2 млн. по-висока от тази за миналата година, министърът каза, че това е фалшива новина и всъщност ще бъдат спестени 1 млн. лв. по-малко. Според него с прозрачни процедури по Закона за обществените поръчки при максимално отворени условия ще се стигне до поевтиняване на поддръжката на пътищата и основните ремонти по тях. Караджов уточни, че се готвят над 300 подобни процедури по ЗОП.

Като фалшива новина Караджов обяви и информациите, че тол системата работи на загуба. "Тя не е на загуба, но това не значи, че не са нужни промени. До две седмици чакам резултатите от ревизията на тол-системата и тогава ще решим какво да се прави", допълни министърът. Вчера от Агенция "Пътна инфраструктура" съобщиха, че приходите от винетки и тол такси за миналата година са над 452.5 млн. лв, а издръжката на Националното тол управление е малко над 84.4 млн. лв.

Дневник