След близо двучасов дебат, в който се разменяха детайли от стенограми на предишни заседания и обвинения между ДПС и "Продължаваме промяната" кой носи отговорност за практиката гражданство срещу инвестиции, парламентът прие на първо четене законопроекта на правителството за отмяна на т.нар. златни паспорти.
За него гласуваха 218 народни представители, без нито един против или въздържал се.
Сходният проект на ДПС, чиито вносители са депутатите Йордан Цонев и санкциониярания по закона "Магнитски" Делян Пеевски, беше отхвърлен ("за" гласуваха 90 депутата, 102-ма против и 26 въздържал се), с подобни гласове не беше прието и предложението на движението да бъде извършена пълна проверка на раздадените досега златни паспорти. Подобно гласуване имаше и в правната комисия на парламента. Пеевски отсъстваше от заседанието на парламента, а председателят на движението Мустафа Карадайъ поиска на два пъти прегласуване на проектите на движението.
Промените бяха заложени в изменения в закона за българското гражданство, който позволяваше на хора, придобили статут на постоянно пребиваващи да получат гражданство срещу инвестиции. Практиката, въведена през 2013-та година обаче се оказа, че е по-скоро схема, която позволява чуждите граждани да получават паспорти, но да не правят реални инвестиции.
Разликата между проектите на ДПС и на правителството е в това, че от движението искаха да се премахне възможността потенциални инвеститори да получават разрешение за постоянно пребиваване в страната. Според управляващите статутът на постоянното пребиваване срещу инвестиции не е особено голям проблем.
От движението се зарекоха да внесат промени между първо и второ четене.
Миналата седмица премиерът Кирил Петков обяви пред представители на ДПС, че ще разпореди пълна проверка на раздадените златни паспорти, а от министъра на правосъдието Надежда Йорданова, която беше в залата по време на гласуването, стана известно, че вече се извършва подобна инспекция и материали ще бъдат изпратени на специализираната прокуратура.
Обещанието на премиера беше неколкократно споменавано от ДПС, които дори обвиниха представителите на "Продължаваме промяната", че се отмятат за 20 секунди. От своя страна депутатите от управляващата партия попитаха защо ДПС така рязко е сменило позицията по т.нар. инвестиционно гражданство.
Активността на ДПС по темата е от края на миналата година, когато те обявиха законодателни инициатива, за да са в синхрон с американските партньори, както и да изчистят името на своя съпартиец и санкциониран по закона "Магнитски" за корупция Делян Пеевски.
В съобщението на САЩ за санкционирането му се посочваше, че поставено лице в корупционните дейност на Пеевски е Илко Желязков, който тогава бе зам.-председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства. "Пеевски е използвал Желязков за осъществяването на схема за подкупи, засягаща български документи за пребиваване за чуждестранни граждани, както и за подкупването на държавни служители чрез различни средства в замяна на информация и лоялност от тяхна страна", се казва вмотивите за санкцията по закона "Магнитски".
Дневник
Коментари
Добави коментар