В рамките на втория ден от Мюнхенската конференция по сигурността премиерът Кирил Петков и президентът на Украйна Володимир Зеленски подписаха съвместна декларация в подкрепа на европейската перспектива на Украйна. Заради развитието на ситуация между Русия и Украйна Петков и Зеленски споделиха опасенията за енергийната сигурност, но също така изразиха надежда за деескалация на напрежението в региона, съобщава правителствената пресслужба.
Зеленски е в Мюнхен в ден на нарастващо напрежение. Проруските лидери на самообявилите се сепаратистки републики Донецк и Луганск в Източна Украйна обявиха мобилизация на мъжете в боеспособна възраст на фона на ескалация в противопоставянето с украинските сили, съобщава БНТ. При различни обстрели са били убити двама украински войници, а четирима са били ранени. Международните наблюдатели на терен съобщават за драматично увеличение на нападенията по линията на съприкосновение. В ход е централизирана евакуация към Русия на цивилните от Донецк и Луганск. Междувременно президентът Путин даде начало на планирани учения на руските стратегически сили.
"Ако Западът е убеден, че руската инвазия в Украйна е неминуема, то сега е време за действия", каза Зеленски на конференцията, съобщава БТА.
"Нуждаем се от гаранции за сигурността. Вие казвате, че войната скоро ще започне, така че какво чакате? Ние няма да чакаме санкциите ви, когато започнат бомбите. Вие питате какво може да бъде направено. Много неща могат да бъдат направени. Можем да ви предоставим списък", каза той.
По думите му светът се е провалил с Украйна, защото глобалната архитектура на сигурността се е провалила. "Архитектурата на сигурността в Европа е почти разрушена. Късно е да се говори за нейното ремонтиране", констатира Зеленски. Той обвини страните, които не оказват на страната му необходимата военна помощ предвид заплахата, и заяви, че получената досега помощ е по-скоро "сироп за кашлица, вместо добра ваксина срещу COVID".
Петков разговаря и с Борис Джонсън
Петков е разговарял и с премиера на Обединеното кралство Борис Джонсън. Двамата лидери са обсъдили двустранните отношения и значимостта на създаването на възможности за добро образование и за задържане на младите хора в двете страни, тъй като те са бъдещето им.
Българският министър-председател е провел среща и с грузинския премиер Иракли Гарибашвили. Двамата са обсъдили възможностите за икономическо сътрудничество в областта на информационните технологии, на координацията в логистиката в рамките на Черно море и подкрепата за евроатлантическия път на Грузия.
Петкое е разговарял и с президента на Молдова Мая Санду, с която са очертали общи цели в борбата срещу корупцията и в спазването на върховенство на правото, както и в сферата на енергийната сигурност. Министър-председателят е акцентирал върху многобройната българска общност в Молдова, която "е от изключително
значение за отличните отношения между народите на двете страни". В тази връзка двамата лидери изразиха подкрепа за българското малцинство. Българският премиер получи покана от молдовския президент да посети град Тараклия, населяван от българската общност.
Дневник
Коментари
Добави коментар