Шуменската дирекция “Инспекция по труда” /ДИТ/ е извършила 919 проверки в 853 предприятия на територията на областта през миналата година. Броят им е с 14% повече от предходната 2020-та, каза за ШУМ.БГ Десислава Иванова, изпълняващ длъжността директор на ДИТ.

Инспекторите са констатирали 4510 нарушения от страна на работодателите, свързани със здравословните и безопасни условия на труд, с осъществяването на трудовите правоотношения, сред които полагане на труд без сключен писмен трудов договор,  а също и с нередовно изплащане на заплати.

Проверяващите са установили 41 случая на работници и служители без трудов договор или допуснати до работа преди договорите им да бъдат регистрирани в НАП. Според Иванова, това нарушение не е маловажно. Съгласно Кодекса на труда, санкцията за работодатели е най-малко 1500 лв., а освен това те се лишават и от право да участват в обществени поръчки в срок от 3 години.

„От друга страна, работниците и служителите без трудови договори губят социалните си и осигурителни права, нямат право на обезщетения за безработица, за трудова неработоспособност, а в дългосрочен план губят от стажа си за придобиване право на пенсия“, добави Десислава Иванова.

Забавените заплати и обезщетения през м.г. са в размер на 150 000 лв. От тях, след намесата на ДИТ, са изплатени 127 000 лв., а заради неизплащане на възнаграждения, едно дружеството е обявено в несъстоятелност. „При тези нарушения се наблюдава положителна тенденция за намаляване случаите на забавените възнаграждения спрямо 2020 г., когато установената сума на забавени заплати е била 672 000 лв., а изплатените от тях, след намесата на ДИТ, са 632 000 лв.“, уточни Иванова.

По време на проверките контролните органи на ДИТ са съставили общо 249 акта на работодатели за извършени административни нарушения.

ШУМ.БГ