От 20 март се очаква в България да отпадне COVID сертификатът (за ваксиниране, преболедуване, изследване, антитела) като условие за достъп до обществени места на закрито, обяви премиерът Кирил Петков на извънреден брифинг в Министерския съвет. По думите на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев още преди 20 март ще има редица облекчения в страната, които ще бъдат публикувани в заповед на министъра на здравеопазването Асена Сербезова.

Правителството твърди, че причината за решението е справянето с вълната от COVID-19, причинена от варианта Омикрон, като според данни, цитирани от Кунчев, през изминалата седмица заболеваемостта от коронавируса спада с почти 25 на 100. Властите твърдят, че въпреки облекченията щели да продължават да мотивират хората да се ваксинират, но не посочиха концепция как. От изказванията се разбра, че и след 20 март ще продължи да се изисква да се носят маски, но не стана ясно дали ще е задължително и препоръчително. Не бе казано и ясно и докога ще продължи тестването на учениците.

Какви ще са промените

От 20 март COVID сертификатът се очаква да отпадне като условие за достъп до обществени места на закрито, но това не означава, че документът ще отпадне като условие за пътуване в Европейския съюз, отбеляза Кунчев.

По думите му преди 20 март ще влязат в сила облекчения, като изброи:

  •     от 24 февруари: на посетителите няма да се изисква COVID сертификат. Условието остава за персонала; школи и центрове за деца могат да провеждат обучения с до 12 деца
  •     от 5 март: отпада ограничението за брой деца в школи и центрове, ще се изисква да има само разстояние от 1.5 метра между тях; ще може да се смесват паралелки при извънкласни дейности

Кунчев заяви още, че от 5 март в България ще отпадне категорията тъмночервена зона от разпределението на държавите по света: "Човек, притежаващ сертификат, независимо дали за ваксиниране, преболедуване или отрицателен тест, може да влиза от която и да е страна в света безпрепятствено и без каквито и да е ограничителни мерки."


Настоящите правила изискват, ако някой пътува от страна с най-висока степен на разпространение на коронавируса (над 5 хил. души на 100 хил. население за период от 14 дни), при пристигане в България да представи отрицателен резултат за PCR тест, направен до 72 часа преди пристигането, независимо дали е ваксиниран или преболедувал. Изключение се прави за хората с бустерна доза ваксина срещу COVID-19.

Какви са аргументите

Като аргумент за разхлабването на мерките властите посочиха справянето с петата вълна от коронавирусната инфекция, причинена от варианта Омикрон. Министърът на здравеопазването Асена Сербезова посочи, че отмяната на мерките не означава, че "не си заслужава да се ваксинираме, даже напротив". Обобщи, че 90% от хората с COVID-19, които са починали или имат усложнения заради заболяването, са неваксинирани.

За отпадане на COVID сертификата в България премиерът заговори още в края на януари, като тогава посочи две възможности за отпадане на удостоверенията:

  •     60% от населението на страната е ваксинирано срещу COVID-19
  •     заетостта на интензивните легла падне под 5%

Към 21 февруари България продължава да е твърде далеч от посоченото от премиера като желано ваксинационно покритие. Данните на Европейския център по профилактика и контрол на заболяванията сочат, че едва 29% от хората в страната са с поставени дози ваксини срещу COVID-19.


Според министъра на здравеопазването проф. Асена Сербезова ваксинираните в България били над 30%, но не се разбра на какви данни се позовава. Спомена само, че европейските данни се базирали на процент от населението като цяло, а не на дял от хората, които подлежат на ваксинация. Това действително е така, но аргументът за това не е без значение: още от ноември ваксината на "Пфайзер" е одобрена за употреба при деца над 5-годишна възраст. Тоест потенциално от статистиката за дял ваксинирано население би следвало да бъдат извадени само хората под 5-годишна възраст.

Дневник