Музеи и галерии от цялата страна затварят врати за посетители утре, съобщи БТА. След като на 14 февруари започнаха символичен протест, много от културните институции обявиха днес, че преминават към ефективен протест.

Исканията на федерация "Култура" към КТ "Подкрепа" са за 50-процентно увеличение спрямо 2021 г., а в бюджета е предвидено увеличение за музеите и галериите с 5%, за регионалните библиотеки - с 9.2%. Синдикатите напомнят, че заплатите на работещите в културните институти са сред най-ниските в страната, въпреки че там работят висококвалифицирани специалисти.

"Нека да затворят в знак на протест. Който иска и вика, няма да получи пари, а този, който произведе реален продукт, докара нови хора в музея, в случая", каза днес пред Би Ти Ви министърът на финансите Асен Василев. Според него няма да има повишение на заплатите на всички уредници, а на тези, които са инициативни и разработят нови експозиции.

Националния политехнически музей (НПТМ) се присъединява към призива на Националната федерация "Култура" към КТ "Подкрепа" и преминава към ефективни протестни действия, съобщиха във фейсбук страницата си от музея. В знак на несъгласие заради "обидните, унизителни и необмислени параметри на средствата, предвидени за развитие на нашите институти в подготвяния Закон за държавния бюджет за 2022 г." на 22 февруари музеят ще бъде затворен за посетители, посочват от НПТМ. Националният музей "Земята и хората" също ще бъде затворен за посетители утре. "Протестираме срещу обидното отношение към българската култура", написаха служителите му на своята фейсбук страница.

Към ефективни протестни действия преминават и редица от Регионалните исторически музеи в страната - Стара Загора, Благоевград, Русе, Плевен, а също и Регионалният природонаучен музей в Пловдив. Част от тях също са предупредили своите посетители, че утре няма да бъдат отворени.

Исканията на музеите

Работещите в сектора искат увеличение с 50 процента на Единния разходен стандарт за субсидирана бройка на държавните музеи, художествените галерии, Центъра за подводна археология, Културния център "Двореца" и Българската национална филмотека, Регионалните музеи, библиотеки и галерии. Те настояват да се въведе Единен разходен стандарт за издръжка (преминаване към делегиран бюджет) на останалите 50 музея, които все още са финансирани като местни дейности, както и да бъдат определени пари за въвеждане на допълващ стандарт за управляваните открити площи от музеи, библиотеки и галерии.

Музейните служители искат и нормативни актове, с които да бъдат осигурени културните институти (извън единния разходен стандарт за издръжка), допълнително средства за обезщетение при пенсиониране и за работно облекло, както е в системата на образованието. Те настояват още да бъде въведен допълнителен стандарт за дейност, свързана с попълване на музейните и библиотечни фондове, обновяване на постоянни и временни експозиции, изложби, дигитализация на движими културни ценности и библиотечни единици, представяни онлайн, издаване на каталози, публикации, известия, рекламни материали и др.

Заплатите на работещите в музеите, галериите и библиотеките висококвалифицирани специалисти - научни сътрудници, уредници, реставратори и художници, гл. библиотекари, IT специалисти, са най-ниските от всички категории специалисти с висше образование у нас, отбелязват от гилдията. Средната заплата в музейната сфера е 832 лв.

Dnevnik