Европейските външни министри не успяха да се обединят около санкции срещу босненската Република Сръбска, ръководството ѝ или фактическия ѝ лидер Милорад Додик. Това стана въпреки призиви на ръководителя на европейската дипломация Жозеп Борел, който призова министрите да вземат решения, за да спрат влошаването на "критично тежката" криза в страната.

Едновременно с това няма място за разделена Босна и Херцеговина в Европа и е нужно министрите от блока да окажат подкрепа за "политически диалог" в страната, смята европейската дипломация.

Разделението между ръководствата на Европейската комисия и Европейската служба за външно действие, от една страна, и държавите - членки на ЕС, от друга, са видими: първите настояват, че блокът е готов за финансови санкции и други мерки, ако ситуацията го изисква, но в ЕС не може да се постигне единодушие за това. Според Оливер Вархеи, еврокомисар за разширяването, е възможно проекти в Република Сръбска да не бъдат прилагани, ако институциите не работят. Става въпрос за помощ от стотици милиони евро.

Въпреки това външните министри в ЕС успяха да се обединят около нуждата да се води диалог най-малкото за общите избори, които предстоят тази есен.

Невъзможност да се реши кризата

Босна от месеци е в състояние на блокаж. Под ръководството на Додик, който формално е част от президентството на цяла Босна и Херцеговина, населената от сърби съставна част Република Сръбска влезе в процедура за прокарване в парламента и другите институции на законопроекти за създаване на собствени, паралелни структури в няколко области - съдилища, данъчна политика и (в бъдеще) армия. На 10 февруари вече бе гласуван текстът за съдилищата.

В знак на склонността си за теоретична отстъпка Додик, който започна процеса заради спор за наложен от представителя на международната общност текст за забрана на отричането на геноцид, отложи действието на бъдещите промени. Кризата обаче продължава без решение и наблюдатели се опасяват от разпад на страната, какъвто Додик едновременно не желае и предвижда.

"Ройтерс" цитира преди началото на срещата европейски документ, според който съюзът трябва да обмисли санкции за Република Сръбска и дори да задържи отпускани ѝ иначе средства, ако кризата продължава. С други думи, "ЕС може да реши да използва финансовата поддръжка като коз."

Унгария остава против

Съединените щати санкционираха водещия босненски сръбски политик, който вече имаше наложена забрана за пътуване. В Европейския съюз обаче Додик e в топли отношения с унгарския премиер Виктор Орбан, в чиято страна ще има избори след месец и половина, а за Будапеща тезата за "брюкселския диктат" е била важна в не една предизборна кампания.

Днешната унгарска позиция бе предизвестена: външният министър Петер Сиярто изрази загриженост от всякакви възможни коментари за санкции и предупреди, че при евентуално гласуване на съвета ще наложи вето. "Босна и Херцеговина е тук, близо до нас, съхраняването на стабилността и мира в страната ни е наш основен интерес в сигурността. Берлин е по-далеч, но не толкова далеч, че оттам да не можете да отидете до Баня Лука. Отлетете и преговаряйте. Разговаряйте със сърбите. С тях, не за тях. Може би това ще ви помогне да схванете ситуацията."

Първият дипломат на Унгария имаше конкретно предвид изявления на германския си колега Аналена Бербок, която се застъпи за санкции срещу Додик, към когот бе отправена задочно и горната реплика. Орбан изтъква, че за разлика от някои други лидери всъщност разговаря с Додик, на когото предлага и пакети с финансова помощ за различни проекти.

С позицията на Будапеща контрастира и изразяваната от други европейски политици като австрийския външен министър Александър Шаленберг. "Вярвам, че действията и обявеното от Додик и Република Сръбска са изключително опасни, играят си с целостта на страната и това също е недопустимо," каза той преди разговорите. По думите му и в момента ЕС блокира значителна част от отпусканите за Република Сръбска средства.

От американска гледна точка санкциите срещу Додик са свързани с още нещо: действията му са не просто заплаха за териториалната цялост, но и параван за сериозна корупция.

Дневник