Индексите на борсите по света се понижиха чувствително, петролът сорт брент поскъпна почти до 100 долара за барел, а руската рубла стана най-нестабилната валута в света - повече от турската лира.

Така накратко изглежда реакцията на пазарите на решението на руския президент да признае за независими две "републики" от Източна Украйна. При това още не са обявени санкциите, които обещаха да наложат САЩ и партньорите им в Европа. Тези санкции все още не са най-тежките мерки, предвидени за отговор на руска военна агресия срещу Украйна. Според "Файненшъл таймс" петролните гиганти и търговците на суровини ще са най-силно ударени. Но сред първите, понесли щети, са големите руски банки.

С до 2 процентни пункта се понижиха индексите на азиатските борси, а при откриването на търговията на московската борса водещият индекс падна с повече от 8%, защото се разпродават акции заради увеличаването на геополитическото напрежение. В понеделник имаше двуцифрено понижение в Москва само от новините, че Путин може да признае ДНР и ЛНР.

Обменният курс на рублата започна да се променя силно още вчера и показателят за временна волатилност (т.е. как пазарът оценява бъдещата амплитуда на колебания на курса) вечерта достигна 34%. Преди месец тази оценка за едномесечните търгове на двойката долар/рубла бе малко под 21% по данни на "Блумбърг". През януари временната волатилност на рублата бе по-малка само от турската лира (32%), но тенденцията се промени на 14 февруари. От тази дата руската валута е световен лидер по нестабилност ("Блумбърг" не отчита обезценяването на беларуската рубла и украинската гривна).

След обръщението на Путин снощи рублата надхвърли 80 за един долар (към 10:30 българско време банките продават над 81 и има оферти, наближаващи 85 рубли за долар). Еврото струва над 90 рубли.

За пръв път от 2014 г. насам сортът Brent струва над $97 за барел (поскъпване с повече от 2.5%), златото мина над $1900 за унция, биткойн поевтиня с над 5% до $36 800. Извънборсовата търговия, преди да са отворили борсите в САЩ, показа очакван спад на S&P 500 с 1.6-2%, а на Nasdaq 100 - с повече от 2%.

Особено сериозно поевтиняха акциите на някои руски компании. В Хонконг UC Rusal се търгуваше в началото с 22% по-евтино. Спад над 20% имаше вчера за Сбербанк, "Газпром", "Роснефт".

Възможна война е рискът, който се върти в главите на инвеститорите, коментира за Би Би Си Сонг Сун Юн, икономист CIMB Private Banking. По думите му "пазарите потънаха дълбоко в червената зона и има опасения, че разходите за транспорт, които и без това са високи, ще се вдигнат още нагоре заради прекъсвания по веригата търсене - предлагане.

Дневник