Британският премиер Борис Джонсън обяви, че всички ограничения, въведени за борба с коронавируса в Англия, ще отпаднат от четвъртък, включително задължителна самоизолация за хората с COVID-19, а от 1 април - и безплатното масово тестване.

Хората, които имат положителен тест за COVID-19, вече няма да бъдат законово задължени да се самоизолират. За тях ще важи препоръка да си останат у дома и да избягват контакт с други хора поне пет пълни дни. Рутинното проследяване на контактни лица ще бъде прекратено, така че напълно ваксинираните близки контакти и тези под 18 години вече няма да бъдат законово задължени да тестват ежедневно в продължение на седем дни. Отпада и изплащането на допълнителната подкрепа от 500 лири за хора с ниски доходи, които са заразени, но се запазва за още месец увеличеното заплащане на болничните.

От 1 април се преустановява безплатното тестване за COVID-19, като то ще е налично само за най-уязвимите. COVID сертификатите вече няма да са необходими за достъп до обществени места. Желаещите да се изследват ще могат да си купят тестове или да ги заплатят в болници.

Вместо досегашните правила правителството ще разчита на по-добро ваксинационно покритие с бустерни дози и ще предложи втори бустер на най-уязвимите групи на възрастните и хората с отслабен имунитет, както и други фармацевтични интервенции като антивирусни лечения на заболелите.

Планът на Джонсън "Живот с COVID", представен пред британския парламент късно в понеделник, предизвика скептицизъм сред учените и разтревожи специалистите, които предупредиха, че той е преждевременен и ще увеличи риска от появата на нови варианти на коронавируса, някои от които да избягват защитата от ваксините, пише Би Би Си. Правителството обаче заяви, че е предоставило повече тестове от останалите държави и сега трябва да ограничи разходите за тестове, които възлизат на 2 млрд. британски лири месечно.

"Ограниченията нанасят тежък удар върху нашата икономика, нашето общество, психическото ни благополучие и шансовете за живот на нашите деца и не е необходимо да плащаме повече тази цена", каза Джонсън пред парламента в понеделник вечер.

"Така че нека се научим да живеем с този вирус и да продължим да защитаваме себе си и другите, без да ограничаваме свободите си", заяви премиерът, добавяйки, че наличието на ваксини, лекарства и по-лекото протичане на Омикрон, не оправдават големите разходи за тестване.

Лидерът на опозицията Кейр Стармър коментира, че планът на правителството е зле замислен.

"Не можем да изключим радара на Великобритания, преди войната да бъде спечелена. Невежеството е блаженство не е отговорен подход към смъртоносен вирус", каза водачът на Лейбъристката партия.

Планът ще действа само в Англия, чийто център е Лондон, но ще засегне и Шотландия, Уелс и Северна Ирландия, тъй като парите за тестване зависят от правителството на Обединеното кралство.

Първият министър на Шотландия Никола Стърджън написа в "Туитър", че разграждането на инфраструктурата за тестване "би било непростима небрежност предвид продължаващите рискове".

Засега Шотландия, Уелс и Северна Ирландия няма да следват примера на Англия с премахването на личните ограничения.

Дневник