Европейската комисия ще представи в сряда предложение, с което да задължи големите компании, опериращи в ЕС, да проверяват дали техните доставчици не използват робски или детски труд и че спазват екологичните стандарти, съобщи "Ройтерс".

Проектът предвижда още бордовете на европейските фирми да гарантират, че техният бизнес модел и стратегия са в съответствие с ограничаването на глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий, договорено с Парижкия договор за климата.

В речта си "За състоянието на съюза" през септември 2021 г. председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обеща законодателство, ограничаващо принудителния труд.

Директивата ще задължи европейските фирми да се уверят, че техните доставчици не използват принудителен труд, детски труд, нездравословни условия на труд и че вземат мерки, за да гарантират безопасност на работното място. Те трябва да гарантират, че партньорите им не експлоатират работниците си и не извършват екологични престъпления като индустриално замърсяване и не водят до загуба на биологично разнообразие и деградация на екосисистемите.

Новото законодателство ще засегне около 13 хил. европейски фирми, които имат повече от 500 служители и нетен оборот над 150 млн. евро. В сектори, които имат по-силен ефект върху околната среда, като производство на дрехи, обувки, храни, дървообработка, строителни материали, горива и химикали, прагът ще е по-нисък - 250 служители и 40 млн. евро оборот.

"Ройтерс" посочва, че определените прагове ще освободят от задължения 99% от европейските фирми, които имат по-малко работници и оборот.

Законът ще се прилага и за около 4000 компании извън ЕС, но работещи в държавите членки. За тях 150 млн. евро нетен оборот ще трябва да бъдат генерирани в рамките на ЕС или ако попадат в категорията на сектора с високо въздействие - 40 милиона евро оборот в рамките на ЕС.

Компаниите, които игнорират правилата, ще подлежат на глоби или ще подлежат на гражданска отговорност, ако нарушението срещу човешките права или околната среда е извършено от техния доставчик, с който имат трайно и често сътрудничество.

Частният иск срещу компания от ЕС за неправомерно поведение на нейния доставчик обаче би трябвало да покаже, че нарушението е могло да бъде предвидено, предотвратено, прекратено или смекчено с подходящи мерки за надлежна проверка от страна на фирмата от ЕС.

Дневник