Синдикалните организации на пожарникари и полицаи не са постигнали съгласие на среща с премиера Кирил Петков днес за исканото увеличение на основните заплати с 20% и обмислят по какъв начин да продължат протестните действия.

Председателят на синдиката на пожарникарите "Огнеборец" Венцислав Станков обясни, че срещата е била по покана на премиера, но е закъсняла, тъй като те са поискали да разговарят още в края на януари.

"И днес в разговора с премиера имаше разбиране, но за съжаление няма решение за увеличение на заплащането с 20%. Въпросът остава висящ, ще се водят преговори евентуално с актуализацията на бюджета да бъдат увеличени възнагражденията, с което ние не сме съгласни", разказа Станков.

По думите му е постигнато споразумение по второто искане на организацията - при започналите реформи и анализ за дейността на МВР и последващи реформи да бъдат включени представители на синдикалните организации и на министерството на финансите.

"Редно е да има и външни представители, които да направят обективен анализ и да бъдат предприети съответните законодателни промени", допълни още Станков.

По думите му, синдикалната организация не е удовлетворена от липсата на съгласие за увеличение на заплащането и предстои да се обсъди дали и под каква форма ще продължат протестите.

"В сряда Законът за държавния бюджет ще влезе за второ четене в парламента, има много малко време. Високият процент инфлация, изоставането на доходите рефлектира негативно върху покупателната способност на служителите и няма как да се съгласим с настоящата ситуация. Настояваме за 20% увеличение, но приеме ли се бюджетът протестите са неефективни, няма смисъл.", коментира още той.

Една от обсъжданите теми е била тази за планираното от коалиционните партньори отделяне на пожарната и изваждането й от МВР. По думите на председателя на "Огнеборец", въпросът не е бил обсъждан достатъчно дълго и обстойно, но премиерът е изразил мнение, че е още рано да се говори дали изобщо тази структура трябва да се извади от МВР, или не.

"Засега разговорите се водят единствено и само на експертно ниво", допълни Станков.

Обсъждана е и друга тема за реформа, която включва прехвърлянето на МВР болница към министерството на здравеопазването. По думите на Станков, синдикатите са връчили подписка на премиера, с която изразяват недоволството за намеренията за изваждането на медицинския институт от МВР.

"Основанията са аргументирани, ние настояваме за адекватно лечение на служителите на МВР и последващо проследяване на техния здравен статус", подчерта още той.

"Срещата беше много човешка, тя трябваше да се състои много по-рано, още преди 2 месеца, и да бъде в МВР. Исканията са неудовлетворени в първата точка - повишение на основните заплати с 20%. Към момента отговорът е "не". Няма никаква друга цифра, върху която да се разсъждава и основание да прекратим нашите действия. Ще продължим с протестите, но предстои решение как да се случи", заяви от своя страна Илия Кузманов от най-големия полицейски синдикат - Синдикална федерация на служителите в МВР (СФСМВР).

Той посочи, че по втората точка от разговора има съвпадение на мненията и обещание от страна на премиера за участие на синдикатите в реформите в МВР. "Има и поставен срок - ако след 60 дни сме в същата позиция, той каза, че ще поеме своята лична отговорност за това", добави още Кузманов.

"Реформата не я правим ние, ние се поставяме в зависимост от хора, които не правят нищо и затова наказват нас. Обикновено реформа се прави от ръководството. Към момента няма предложение до този момент нито към нас, нито в общественото пространство", коментира Кузманов. Той допусна възможността протестите да продължат на регионално ниво.

Дневник