Нито Катар, нито която и да е друга отделна страна няма капацитет да замени доставките на руски газ за Европа с втечнен природен газ в случай на прекъсване, ако конфликт между Русия и Украйна прекъсне доставките.

Това обяви енергийният министър на страната на извънредно свикана среща на върха на водещите световни износители на газ. Срещата, насрочена за днес миналата седмица - три месеца след редовната и на фона на натиска на САЩ за катарско-европейски газови преговори - последва признаването от Русия за независими на "народните републики" в Донбас.

Вашингтон посочва Доха като възможен заместител на доставки на втечнен природен газ при проблеми с вноса по тръбопроводите, ако има конфликт или санкции. Катар обаче предупреждава, че не е в състояние да предложи подобни количества като Русия поради дългосрочните договори, вече сключени с клиенти особено в Азия. Освен това между Доха и Брюксел има принципен спор за енергийния пазар и реекспорта на газ, чието свободно движение е част от основните принципи на европейската енергийна либерализация.

Много сложна задача

"Русия, мисля, (осигурява - бел. ред.) 30-40% от доставките за Европа. Няма нито една страна, която да замени такъв обем, няма капацитет да направи това с втечнен природен газ," каза министър Саад ал-Кааби.

Той обаче определи като "почти невъзможно" (а не напълно) подобно заместване. Проблемът е, че повечето количества втечнен газ са обвързани с "много ясни" дългосрочни договори.

Този месец "Ройтерс" и "Файненшъл таймс" писаха, че Еврокомисията е спряла разследване, свързано с дългосрочните договори на Катар. Източниците им твърдяха, че решението няма нищо общо с опитите за компромис за газови доставки.
Според американски медии САЩ преговарят по темата и с купувачи - като Япония, допуска възможно отклоняване на изпратени към нея обеми. Катар обаче смята, че задачата е сложна. "Не че нещо не е договорено, въпросът е дали е отклоняемо или не," каза Ал Кааби. Освен това дори Япония, смятат експерти, се нуждае от повече доставки, тъй като е изчерпала запасите си заради студената зима.

Нещо повече, европейските терминали за втечнен природен газ (LNG) имат ограничен наличен капацитет за поемане на допълнителни доставки от Съединените щати или други големи производители, в случай че газът от Русия бъде прекъснат.

Путин обещава газ, Медведев предупреждава

От Москва се чуха разнопосочни коментари по темата.

Часове след като Германия се отказа от сертифицирането на "Северен поток 2" - който трябва да доставя газ до Германия, като заобикаля Украйня, но по регулаторни причини още не работи - спотовите цени на газа в Европа се увеличиха с близо 10 процента до 78.55 евро за мегават, макар да останаха далеч под рекордните 186.25 евро.

Тогава Путин обясни в писмено изявление, подготвено за срещата на върха в Доха, че Москва смята да продължи безпрепятствено да снабдява световните пазари.

Според президента Москва остава посветена на това да "продължи доставките, включително втечнен природен газ, до световните пазари, да подобри съответната инфраструктура и да увеличи инвестициите в газовия сектор".

От бившия премиер и президент, сега заместник-председател на Съвета за сигурност, Дмитрий Медведев дойде друго предупреждение.

"Добре дошли в новия свят, където европейците скоро ще трябва да плащат 2000 евро за 1000 кубични метра," заяви в "Туитър" Медведев.

Руският енергиен министър Николай Шулгинов, който предупреди по-рано, че "Северен поток 2" може да доведе до съдебеен иск заради провал на проекта, заяви, че Европа не би могла да замести огромни обеми руски природен газ с ресурси от други държави.

Едновременно с това самата Русия разполага с ограничени възможности да пренасочва газ от Европа към други проекти.

Дневник