Трите най-големи групи в Европейския парламент настояват ЕС да прецени дали Швейцария трябва да бъде категоризирана като страна с висок риск за пране на пари и финансови престъпления, заради разкрития за практиките в банка "Креди Сюис". Това пише британският вестник "Гардиън", част от международно журналистическо разследване "Швейцарски тайни", което предостави информация, че банката е поддържала сметки на високорискови клиенти.
В момента в Швейцария се гледа дело срещу служители на банката, във връзка с обслужването на техни български клиенти, свързани с хора от мрежата на осъдения за наркотрафик в големи колечиства Евелин Банев - Брендо.
В неделя няколко големи европейски вестника публикуваха разследване, че "Креди Сюис", една от най-големите швейцарски банки, години наред е откривала или поддържала сметки на "високорискови клиенти" от цял свят, като сред тях има престъпници, измамници и корумпирани политици.
Говорителят по икономическите и паричните въпроси на дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП) поиска в понеделник Европейската комисия да преразгледа дали Швейцария представлява заплаха за финансовата цялост на блока.
"Констатациите на "Швейцарските тайни" сочат огромни недостатъци на швейцарските банки, когато става въпрос за предотвратяване на прането на пари", каза координаторът на ЕНП по икономически въпроси Маркус Фербер пред Ройтерс.
Той добави, че "когато швейцарските банки не прилагат правилно международните стандарти за борба с изпирането на пари, самата Швейцария се превръща в високорискова юрисдикция".
Във вторник говорители на социалистите и демократите и "Обнови Европа", втората и третата по големина групировка, представляваща съответно левите и лявоцентристите в парламента, изразиха подкрепа за този ход.
Това може да означава, че Швейцария ще бъде добавена към черния списък на ЕС за държави с висок риск от пране на пари, като Иран, Сирия и Северна Корея, пише британският вестник "Гардиън", който е част от международното разследване.
"Последните разкрития показват, че твърде много от най-големите банки в света все още не са научили урока си. Банките са твърде склонни да приемат мръсни пари, стига да могат да приберат таксите", каза Хонас Фернандес, евродепутат от групата на "Социалистите и демократите" и неин говорител по икономическите и паричните въпроси.
"Прането на пари процъфтява от секретността и банките могат да работят в сянка без последствия. Докато се борим със социалните неравенства и плащаме за възстановяването си от пандемията, швейцарските тайни ни напомнят за истинските несправедливости, срещу които сме изправени", казва испанският евродепутат.
Говорителят на "Обнови Европа" по икономическите въпроси Луис Гарикано казва пред "Гардиън", че журналистическото разследване "Швейцарски тайни" "предполага сериозни недостатъци в швейцарската банкова система, които пораждат сериозни етични и регулаторни опасения".
"Очакваме Европейската комисия да вземе предвид тези констатации при следващия преглед на своя списък с високорискови трети страни. Фактът, че световните престъпници и деспоти могат толкова лесно да перат пари на прага на ЕС, е неприемлив", казва испанският евродепутат, който е и зам.-шеф на "Обнови Европа".
Макар трите групи да представляват 60% от евродепутатите, Европейският парламент няма правомощия по списъка за рисковите държави за прането за пари. Той се подготвя от Европейската комисия и се приема от страните членки на ЕС.
Дневник
Коментари
Добави коментар