Близо седем часа отне на Народното събрание да излезе с обща позиция за военните действия на Русия в Украйна, които започнаха рано тази сутрин. Макар и за декларация от името на парламента, вместо на отделните формации в него, да се говореше още от сутринта, до позиция "във връзка с агресивните военни действия на руската федерация срещу Украйна" се стигна едва в следобедните часове на четвъртък (24 февруари).

Приносът си за трудното приемане на декларацията публично демонстрира проруската партия "Възраждане", а гласуването в зала показа, че и "БСП за България" е имала задръжки в приемането на позицията, представена от най-голямата парламентарна формация "Продължаваме промяната". По предложение на социалистическата партия не бе гласувана декларацията в цялост, с отделно по точки. Така се видя, че БСП и "Възраждане" са против санкции срещу Русия.

По време на обсъждането на декларацията лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов обяви, че атаките на Русия не били война, защото Украйна не е член на НАТО. "Дали е в интерес на България да приема декларация, в която на практика взимаме страна в конфликта. Каква е ползата от санкции, в резултат на които ще нарушим и без това от години обтегнати отношения с Русия", каза Костадинов. "Каквито са ни ангажиментите към Русия, такива са и към Украйна - никакви", продължи лидерът на "Възраждане" и ескалира дори до степен, че можело да бъде поставено под въпрос членството на България в Европейския съюз и НАТО, защото "няма вечни съюзи, има вечни интереси".

Репликира го Мирослава Петрова от "Продължаваме промяната", че Костадинов "е на състезание за собствената си популярност на гърба на страха на хората в Украйна". Малко след това Иван Ченчев от "БСП за България" поиска почивка от половин час. В паузата се оказа, че в парламента са дошли премиерът Кирил Петков и лидерът на БСП Корнелия Нинова. Нинова отказа коментар пред медиите, а премиерът призова депутатите за осъждане на атаките на Русия, вместо "да си правим политически игрички и припомни, че България е член на Европейския съюз и партньор на НАТО.

След одобряването на декларацията в зала в кулоарите на парламента Петков не отговори на въпроса дали има напрежение в коалицията заради санкциите срещу Русия, но изрази одобрение, че обща позиция на парламента в крайна сметка има: "Беше важно да покажем, че институциите работим в синхрон, когато опира до националните интереси на България", смята Петков. Твърди, че се е свързал с украинския посланик, за да бъдат обсъдени точките през които могат да бъдат посрещнати български и украински граждани.

Декларация на парламента за военните действия на Русия в Украйна

Народното събрание на Република България,

  • като взима предвид устава на Организацията на обединените нации
  • като стъпва върху резултатите от Хелзинкския процес и заключителния акт на конференцията от 1 август 1975 г. и свързаните с него последващи документи на ОССЕ
  • като отчита постигнатите договорености разписани в Минския меморандум от 19 септември 2014 г. и пакета мерки за прилагане на минските споразумения, приети и подписани на 12 февруари 2015 г.
  • като припомня текстовете на Будапещенския меморандум за гаранциите за безопасността във връзка с присъединяването на Украйна към Договора за неразпространение на ядрено оръжие от 5 декември 1994 г.
  • като остава на последователни позиции подкрепящи суверенитета, териториалната цялост и демократичното развитие на Украйна

ДЕКЛАРИРА:

  • Категорично осъжда грубото нарушение на международното право от страна Руската федерация и посегателството срещу териториалната цялост чрез военна интервенция срещу Украйна.
  • Подкрепя партньорите и съюзниците си в ЕС и НАТО при обсъждането на пакет от мерки, включително санкции, с цел деескалация на конфликта.
  • Подкрепя българското правителство да предприеме необходимите мерки, съответстващи на сериозността срещу предизвикателствата към международната архитектура за сигурност.
  • Подкрепя българското правителство да обмисли и предложи помощ за Украйна, кореспондираща с възможностите на българската държава.
  • Подкрепя българското правителство да настоява защитата на живота и здравето на цивилните граждани от региона да бъдат абсолютен приоритет.
  • Подкрепя българското правителство да съдейства за получаване на незабавна помощ на живеещите в Украйна български граждани и българи с украинско гражданство, включително при необходимост от евакуация.
  • Очаква българското правителство да предложи и представи план за справяне с последствията от военните действия.
  • Настоява Руската федерация незабавно да прекрати военните действия и се върне към спазване на международното право в пълен обем.

Дневник