Никой не очакваше толкова бърза и масирана атака, с толкова много жертви. 1/3 от украинската армия е унищожена. Има броени дни докато видим, че Украйна е паднала", това заяви от Брюксел премиерът Кирил Петков, който участва на срещи с европейските лидери по повод военната инвазия на Русия в Украйна. По време на разговора вчера се е включил и украинският президент Владимир Зеленски с думите "Не знам дали ще ви видя отново", а за премиера е стряскащо, че "този човек, с когото говоря и който моли за подкрепа, може би след 48 часа няма да е жив".

Премиерът заяви, че е бил непоколебим и България е била от достатъчно смелите страни при диалога колко строги да са санкциите спрямо Русия. Диалогът продължава и към вече взетите решения могат да бъдат добавени рестрикции спрямо Владимир Путин (което Петков подкрепя), както и изваждане на Русия от банковата система суифт. Според Петков е важно санкциите да са срещу тези, които взимат решенията в страната и подкрепящите ги, а не срещу обикновените граждани.

"Санкциите ще са факт. Аз, ако съм руски бизнес, не бих стоял да гледам как някакъв човек, уж мой лидер, унищожава стойността на моята компания. Тук е въпросът вътрешната имунна система на руската държава каква болка може да понесе. Икономиката на русия е много лимитирана. Тя е съвсем мъничка в картата на света, има петрол, газ и оръжия. Прилича на една бензиностанция с ракети. В този момент военни действия са невъзможни. Путин заяви, че би използвал ядрена намеса, ако някой си позволи военно действие. Независимо какво се случва в Украйна, натовските армии стоим и гледаме отстрани", каза Петков.

Петков подчерта, че няма да има военен конфликт НАТО-Русия, а дали България ще бъде подсилена като част от източния фланг на Алианса ще стане известно по-късно днес.

"Ние сме натовска войска, няма нужда да разделяме войските на българска и натовска. Показали сме къде има дефицити, въпрос на оптимизация на системата на НАТО е къде какво да бъде попълнено, Това е военна стратегия, не политическа. Оптимизация се гледа на ниво цялата организация, не страна по страна", каза Петков.

Петков е обсъдил с премиера на Гърция Кирякос Мицотакис газовата връзка между двете страни да стане основен приоритет, тъй като България трябва да е готова и с ответни санкции от Русия. Петков заяви, че го е яд, че след 11 години строеж връзката не е готова. Той има уверения от "Лукойл", че доставките за България няма да бъдат с променен капацитет. Страната ни не е подкрепила мерки срещу износа на петрол от Русия, тъй като "не можем да си го позволим". Мисли се и в посока цената на тока да бъде разделена от тази на газа.

По думите на Петков Владимир Путин трябва да знае, че всяко действие си има цена, както и в ЕС всички работят заедно и не може да има разцепление.

"Единствените хора, които си говорят с Москва са Емануел Макрон и Олаф Шолц. Макрон продължава да води разговори с молба към Путин да спре. Всички искаме деескалация, но едно е да искаме докато си говорим, друго е да се стреля с ракети и ние да казваме "нека си говорим". Санкциите няма да повлият днес, това ще е дълъг процес. Този конфликт ще продължи дълго време", каза Петков.

Добави, че Европа ще работи заедно и срещу хибридните атаки.

"Очаква се вълната да е огромна. Ще има неправителствени организации и политически партии, които да правят разрив в тази политика на Европа", каза Петков.

Той реагира остро срещу вчерашния призив на министъра на отбраната Стефан Янев да не размахваме картата на войната.

"Тук никой не размахва нищо, освен ракети и обстрелване от Руската федерация върху независима държава. Част от младите момчета в руската армия не са знаели, че отиват на военно положение, Мислели са, че отиват на учение", коментира Петков. Добави, че млади момчета умират заради един лидер, който седи на дългата маса и взима ужасно грешните решения.

"Тук никой не размахва нищо освен ракети и обстрелване от Руската федерация върху независима държава. Част от младите момчета в руската армия не са знаели, че отиват на военно положение, Мислели са, че отиват на учение", коментира Петков. Добави, че млади момчета умират заради един лидер, който седи на дългата маса и взима ужасно грешните решения.

Не можем да си позволим мерки срещу износа на петрол

Петков е обсъдил с премиера на Гърция Кириакос Мицотакис газовата връзка между двете страни да стане основен приоритет, тъй като България трябва да е готова и с ответни санкции от Русия. Петков заяви, че го е яд, че след 11 години строеж връзката не е готова. Той има уверения от "Лукойл", че доставките за България няма да бъдат с променен капацитет. Страната ни не е подкрепила мерки срещу износа на петрол от Русия, тъй като "не можем да си го позволим". Мисли се и в посока цената на тока да бъде разделена от тази на газа.

"Това не са бежанците, с които сме свикнали"

Премиерът заяви, че в Министерството на външните работи функционира щаб, който се координира и с посланици, за да бъде осъществена ефективна евакуационна операция на българите в Украйна. Добави, че е невероятно това което се случва сега в Европа, и отново посочи, че България е готова да приеме и украински граждани.

"Това не са бежанците, с които сме свикнали. Както каза австрийският канцлер, това са наши роднини, семейство. Това са европейци, интелигентни, образовани хора, част от тях са програмисти. Ние, както и всички други сме готови да ги посрещнем. Това не е обичайната бежанска вълна от хора с неясно минало. Никоя от европейските страни не се притеснява от тях", каза Петков.

 

Дневник