Производствените цени през януари нарастват с 32.6% в сравнение със същия месец на предходната година, показват данните на Националния статистически институт. Голямото поскъпване отчасти се дължи на сериозния ръст на основни суровини заради пандемията, последван от голямо поскъпване на тока и природния газ, ползвани в индустрията от началото на лятото.
Това обяснява и защо най-големият ценови ръст, който сега отчита НСИ, е в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 85.7%, в преработващата промишленост - със 17.1%, и в добивната промишленост - с 3.9%.
В преработващата промишленост значителен ръст е отчетен при: производството на химични продукти - с 34.9%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 27.4%, и производството на основни метали - с 27.3%. Намаление се наблюдава при обработката на кожи и производството на изделия от обработени кожи без косъм - с 1.1%.
Спрямо декември заводските цени поскъпват средно с 3.2%, като над това - с 5%, е повишението на сектора на производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ.
На вътрешният пазар поскъпването е огромно
Производствените цени за вътрешния пазар поскъпват с 42% на годишна база, сочат още данните. Спрямо януари на предходната година ръст на цените е регистриран при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 82.2%, в преработващата промишленост - с 19.1%, и в добивната промишленост - с 14.5%.
Спрямо януари 2021 г. съществен ръст на цените в преработващата промишленост се наблюдава при: производството на химични продукти - с 60.8%, производството на дървен материал и изделия от него, без мебели - с 33.6%, и производството на основни метали - с 31.8%.
Спрямо декември заводските цени добавят средно още по 3.4% към стойността си.
Заводските цени на международния пазар нарастват за година с 18.5%.
Дневник
Коментари
Добави коментар