Държавният план-прием на ученици в училищата в област Шумен за следващата учебна година беше одобрен от Постоянната комисия по заетостта, съобщиха днес от пресцентъра на Областна администрация.
Предложението на Регионалното управление на образованието /РУО/ беше представено на заседание на комисията под председателството на заместник-областния управител Николай Колев. Обобщеното предложение включва прием на ученици в V и VIII клас и допълнителен държавен прием в XI клас.
Според Николай Русев, старши експерт обществени науки в РУО Шумен държавен план-прием се осъществява общо в 32 училища - 27 общински и 5 държавни. През настоящата учебна година 1418 ученици от областта завършват VII клас и ще могат да избират между общо 62 паралелки, включващи 29 професионални с 5-годишен срок на обучение. От тях 21 паралелки са в професионалните гимназии във Велики Преслав, Нови пазар и Шумен, а 8 в средните училища във Върбица, с. Никола Козлево, Смядово, Нови пазар и Шумен. Две са професионалните паралелки с 3-годишен срок на обучение в обединените училища в община Шумен.
Учениците решили да продължат обучението си в някоя от професионалните паралелки могат да избират между 36 различни специалности от професии, като в някои от паралелките се извършва прием в две групи – всяка по различна специалност от професия. 20 от паралелките по специалности от професии принадлежат към STEM-направление. Дуална система на обучение се предлага в 2 професионални гимназии- ПГ по МЕЕТ „Христо Ботев“-Шумен и ПТГ „Симеон Велики“- Велики Преслав.
Предложените профилирани паралелки са общо 31, от които 27 са с 5-годишен срок на обучение, а 4 с 3-годишен срок, като най-голям е броят на предложенията за обучение по профил „Природни науки“ (12 паралелки), следват „Софтуерни и хардуерни науки“ (5 паралелки) и „Чужди езици“ (4 паралелки). Двадесет от профилираните паралелки принадлежат към STEM-направление.
Обобщеното предложение за държавен план-прием включва още прием в V клас - 2 паралелки в ППМГ „Нанчо Попович“, прием в VІІІ клас, задочна форма на обучение - 1 паралелка в ПГМЕТТ „Христо Ботев“ и допълнителен държавен план-прием в ХІ клас от 2 паралелки в ПГОХХТ „Проф. д-р Асен Златаров“ и в Професионална гимназия по селско стопанство и хранителни технологии.
ШУМ.БГ
Коментари
Учител - родител
Пак сме тръгнали с голямата кошница. То няма брой ученици за тия паралелки, ние обявяваме, че ще ги пълним. Колко паралелки няма да се попълнят?! Деца НЯМА, деца липсват!Директорите пак ще обикалят по селата и ще лъжат и обещават дипломи.Чудна работа е това планиране.
Анонимен
Няма деца, защото положението в BG е нетърпимо и всички заминаха в чужбина. Учат навън и се връщат кат бат Кирко нахални и не знаещи, ама ламтящи за власт. В чужбина учат таблицата за умножение в 4 клас, а в България в края на 1 клас. Да не говорим за 8 и 9 клас какви простотии учат, написани от олиго. рените на България.
родител
Нови директори, с ново поведение са нужни вече, млади. Един директор предимно трябва да действа ,да привлича пари и ученици, а не да е чиновник. Аман от манталитета на "вечните" шефове, на държавна хранилка. Да се пробват в частния сектор.
млад
Някои шуменски училища се напълниха с пенсионери. Новата власт обеща да се освобождават пенсионерите. Директорите са ги уредили, така си я карат пенсийка+ заплата, а че учениците искат "готини" даскали кой ли го вълнува ?
мъни-мъни
Защо карат учениците да подават молби за "клубове по интересчии" , само заради двойните лекторски на учителите ли ? После карат ли се тези часове.
Анонимен
Образованието в България е кръгла нула. Много материал, измислени оценки за мазнейкови и общо взето пълна неграмотност на българина.
топло
Освен в Математически и Езикови гимназии в останалите е предимно "пълнеж" Излишни пари за сгради, отопления шефски заплати Обединявате ги тези които са под 500 ученици и по-малко администрации да има повече за учениците- за топло и тн
Анонимен
Най добре в момента е в Икономиката Там е създадена добра организация. Има добри учители и учениците излизат с добри знания
и кон ом инка
- там стана " селско" училище, за такива, които не ги приемат в МГ, а чаасовете по икономика / де ги карат, де-не/, даскали завършили ВПИ, жалко че младите, компетентните не се хващат да даскалуват, а са в частния сектор