Държавният план-прием на ученици в училищата в област Шумен за следващата учебна година беше одобрен от Постоянната комисия по заетостта, съобщиха днес от пресцентъра на Областна администрация.
Предложението на Регионалното управление на образованието /РУО/ беше представено на заседание на комисията под председателството на заместник-областния управител Николай Колев. Обобщеното предложение включва прием на ученици в V и VIII клас и допълнителен държавен прием в XI клас.
Според Николай Русев, старши експерт обществени науки в РУО Шумен държавен план-прием се осъществява общо в 32 училища - 27 общински и 5 държавни. През настоящата учебна година 1418 ученици от областта завършват VII клас и ще могат да избират между общо 62 паралелки, включващи 29 професионални с 5-годишен срок на обучение. От тях 21 паралелки са в професионалните гимназии във Велики Преслав, Нови пазар и Шумен, а 8 в средните училища във Върбица, с. Никола Козлево, Смядово, Нови пазар и Шумен. Две са професионалните паралелки с 3-годишен срок на обучение в обединените училища в община Шумен.
Учениците решили да продължат обучението си в някоя от професионалните паралелки могат да избират между 36 различни специалности от професии, като в някои от паралелките се извършва прием в две групи – всяка по различна специалност от професия. 20 от паралелките по специалности от професии принадлежат към STEM-направление. Дуална система на обучение се предлага в 2 професионални гимназии- ПГ по МЕЕТ „Христо Ботев“-Шумен и ПТГ „Симеон Велики“- Велики Преслав.
Предложените профилирани паралелки са общо 31, от които 27 са с 5-годишен срок на обучение, а 4 с 3-годишен срок, като най-голям е броят на предложенията за обучение по профил „Природни науки“ (12 паралелки), следват „Софтуерни и хардуерни науки“ (5 паралелки) и „Чужди езици“ (4 паралелки). Двадесет от профилираните паралелки принадлежат към STEM-направление.
Обобщеното предложение за държавен план-прием включва още прием в V клас - 2 паралелки в ППМГ „Нанчо Попович“, прием в VІІІ клас, задочна форма на обучение - 1 паралелка в ПГМЕТТ „Христо Ботев“ и допълнителен държавен план-прием в ХІ клас от 2 паралелки в ПГОХХТ „Проф. д-р Асен Златаров“ и в Професионална гимназия по селско стопанство и хранителни технологии.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Нови директори, с ново поведение са нужни.Преди да назначат учителите трябва да ги подлагат на психотестове-видяхме ги какво представляват на онлайн обучението. Децата, че са невъзпитани и неконтролируеми, но и учителите са доста луди. Целят ги с топки в часа по физическо, други са привърженици на разни секти и им промиват мозъците, трети не преподават материала по учебник-всеки е луд с номера си.
предприемач
Гена си е ген. А ученбиците тук са далеч от това, което е нужно на децата ни. Затова остават неграмотни тук, а в чужбина учат това, което им е нужно и съобразено с възрастта, затова и напредват тези народи. Приметно тук учат 10 години чужди езици и не го научават, а в чужбина учат и спокойно се оправят с него.
знам и мога
Мъжете са по-подходящи за директори. Повечето жени директорки се обграждат с "приятелки" или неподходящи колеги- мъже.
Анонимен
Като им казаха, че ще има всяка година психотестове всички учители скочиха, защо ли? Защото след резултатите от тестовете, МОН ще останат без учители. Всяка година им вдигат заплатите и самочувствието им скача до небесата, ама покритие при някои 0.