Лупинг в действията на премиера Кирил Петков и правителството в отбранителната политика. Така изглежда номинацията от "Продължаваме промяната" (по думите на Петков одобрена от коалиционните партньори) на Тодор Тагарев за нов ресорен министър, който да замени Стефан Янев. Пронатовски настроен политик ще наследи колебливия в европейските позиции бивш служебен премиер, чийто отказ да нарече случващото се в Украйна "война" стана повод Петков да го освободи. Между него и наследникът му пък има и немалко предистория.
За Тагарев това ще е втори период като министър на отбраната. От 13 март до 29 май 2013 г. той е начело на министерството в състава на служебното правителство с премиер Марин Райков, назначено от президента Росен Плевнелиев. Преди това в периода септември 2009 - септември 2010 Тагарев е съветник по въпросите на стратегическия отбранителен мениджмънт на министъра на отбраната Николай Младенов в първия кабинет на Бойко Борисов. От 1999 до 2001 г. е последователно директор на Дирекция "Планиране на отбраната" и "Политика по въоръженията" в Министерство на отбраната в правителството на Иван Костов.
"Русия нарушава Женевските конвенции". Бомбардирането на цивилни райони, дегизирането на руски войници като част от украинската армия и други действия на Русия са военни престъпления", коментира вчера (27 февруари) Тагарев по темата за нападението на Русия в Украйна пред "ТВ Европа".
Важен щрих в неговата визитка е, че от 2005 до 2008 г. Тагарев е член на Борда за изследвания и технологии на НАТО и национален представител в неговия панел "Системни анализи и проучвания".
По време на втория кабинет на Бойко Борисов министърът на отбраната Николай Ненчев назначава Тагарев за директор на Института по отбрана. Това е органът на ведомството за научна и научно-техническа експертиза и подготовка на висококвалифицирани кадри. Той го ръководи от май 2016 г. до края на март 2017 г., когато е освободен от служебния министър на отбраната Стефан Янев, назначен от новия президент Румен Радев. Според официалното съобщение от ведомството причината е "подмяна на тактико-техническите задания" на проектите за закупуване на нов тип изтребител и бронирани машини за Сухопътните войски. В този период Тагарев е атакуван и от БСП, че променя заложените изисквания в проектите и така ги тласка в определена посока. След като е освободен, Тагарев завежда и печели дело срещу министерството.
"По принцип има нужда от разполагане на съюзни структури на наша територия. Повече съюзни сили на наша територия означава увеличаване равнището на сигурността", коментира Тагарев пред "Капитал" през април 2021 г. по повод конфликта в Украйна. Позиция, която контрастира на тази на предшественика му Янев. През годините в медийни изяви Тагарев призовава да бъдат сменени руските системи за управление на армията и декларира подкрепата си за членството в НАТО.
На едно от последните си заседания първото служебно правителство на Радев класира начело офертата на за нови шведски изтребители "Грипен" пред тази за "Юрокоптер". Офертата на САЩ за Ф-16 бе декласирана с мотив, че не отговаря на финансовите изисквания. Тагарев коментира, че декласирането е по формална причина.
Впоследствие на изслушване в парламентарна комисия, която разследва проекта за избор на американските изтребители Ф-16 бившият министър Ненчев съобщава, че е имало противоречия между Военновъздушните сили, ръководени от Радев и института ръководен от Тагарев, като смята, че това може да е причина за освобождаването му. След нова процедура българското правителство купува 8 нови изтребителя Ф-16 от САЩ.
По време на преговорите за правителство през ноември 2021 г. Тагарев е част от екипа на "Продължаваме промяната" в сектор "Национална сигурност". Това става повод да се припомни стар конфликт. Димитър Стоянов, главен секретар на президента Румен Радев, пише във Фейсбук: "Тагарев участва в преговорите за коалиционно управление в област "Национална сигурност" като част от екипа на "Продължаваме промяната". Вие сериозно ли? А не, благодаря!". По-рано днес Румен Радев определи смяната на министър на отбраната в разгара на военна криза като риск.
Проф. д-р Тодор Димитров Тагарев е роден на 18 април 1960 г. в град Стамболийски, област Пловдив. Завършва Математическа гимназия "Акад. Кирил Попов" в гр. Пловдив. През 1982 г. завършва ВНВВУ "Георги Бенковски" в Долна Митрополия, като инженер по автоматика и телемеханика. През 1989 г. защитава дисертация във Военновъздушната инженерна академия "Н. Е. Жуковски" в Москва, СССР, а през 1994 г. - Командно-щабния колеж на ВВС на САЩ. От 1999 г. е старши научен сътрудник ІІ степен (доцент) по приложение на принципите и методите на кибернетиката, а от 2014 г. - професор по същата специалност.
От 1982 г. до 1986 г. служи в бойно поделение на ВВС. От 1989 до 1992 г. е преподавател във ВВВУ "Г. Бенковски". От 1994 до 1998 г. е научен сътрудник последователно в Института по управление и системни изследвания и Института за космически изследвания на БАН, където продължава да работи като старши научен сътрудник от 2002 г. до 2004 г.
От 2004 до 2008 г. е ръководител на катедра "Мениджмънт на отбраната" във Военна академия "Г. С. Раковски". От 2008 г. работи в Института по паралелна обработка на информацията на БАН (сега Институт по информационни и комуникационни технологии), като ръководител на секция "Информационни технологии в сигурността" и на Центъра по мениджмънт на сигурността и отбраната.
Притежава значителен опит в ръководството и участието в международни и национални интердисциплинарни изследвания по въпроси на сигурността и отбраната. Негови научни и научно-приложни публикации са преведени на азербайджански, арабски, арменски, бахаса, грузински, дари, испански, португалски, румънски, руски, сръбски, украински, унгарски и френски езици.
Владее английски и руски език. Семеен, с три деца.
Коментари
Анонимен
Майко мила!
Анонимен
Бтози хубавец усърдно се трудил да имаме великата ескадрила ф16ки. Евала. Кирчо ще ни вкара във война и ще избяга със семейството си, но някой ден ще бъдат намерени.
Анонимен
Явно военното училище в Киев през 70-те и 80-те години е било люпилня на видни бъдещи борци срещу социализма като Тодор Тагарев , Краси Минчев, Добролюб Митев и др. Те от малки са били репресирани в България затова избягали в СССР за да учат, като Евгений Михайлов и мазния Иво Инджев, не допуснати да учат в България и избягали нелегално в СССР!