Само през първите два месеца на годината служители на СИДП са се отзовали на 17 сигнала за пожари в близост до горски територии в Шуменска област. За същия период на миналата 2021-ва са регистрирани само 6 пожара, и то на цялата територия на територията, която обхваща общо 4 области на Североизтока.
“Ако лицата, които палят стърнища и сухи треви бъдат установени, то глобата за тях е 500 лева, а имуществената санкция е до 1000 лева”, припомни Айсел Анурова от Североизточното държавно предприятие.
Чл. 270 от Закона за горите предвижда двоен размер на санкциите за юридически лица. Ако деянието се определя като престъпление, то тогава наказанието за опожаряване на държавни горски територии се наказва с до 8 години лишаване от свобода, а запалванията в защитени територии с до 10 години затвор.
Предстои от 1 до 10 март да бъдат приети противопожарните планове на 18-те стопанства в системата на Предприятието, а от 23 до 25 март пожарната ще организира обучения за всички служители на терен, които целогодишно участват в гасенето на пожари, казаха от СИДП.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Ченгетата вместо да се чешат денонощно, да вземат да разследват версията за умишлени палежи! Навън студено и мокро и по едно време хоп- пожар. Странно, нали?