Движението за права и свободи (ДПС) ще внесе допълнителен сигнал в прокуратурата към вече съществуващия такъв по темата за т.нар. "златни паспорти", този път срещу евентуално "престъпно бездействие" на Кирил Петков в качеството му на служебен министър на икономиката. Това се разбра от брифинг в парламента на председателя на движението Мустафа Карадайъ и зам.-председателя на парламентарната група Хамид Хамид.

По думите на Хамид Кирил Петков като служебен министър на икономиката през 2021 г. е възложил на Калина Константинова да извърши проверка и да изготви наредба за пълен контрол на всяка инвестиция, която е основание за придобиване на българско гражданство. Според него обаче такава наредба няма и "някой не е спазил задълженията си".

От ДПС още в началото на миналия месец замесиха името на премиера в подозрение за схема с т.нар. златни паспорти, при които се издава гражданство срещу инвестиции. Тога от ДПС внесоха, получен в пощата на депутата Хамид Хамид анонимен сигнал, за "чудовищна схема", според който над 120 души от Русия и Китай са получили неправомерно гражданство, право на пребиваване или инвестиционни сертификати в България. Прокуратурата се задейства светкавично и образува проверка.

В началото на март пък прокуратурата се похвали, че активно работи по сигнала на ДПС за т.нар. златни паспорти и вече е разпитала шефа на Българската агенция за инвестиции (БАИ) Стамен Янев като свидетел. Янев е бил разпитван дали са извършвани реално проверки на хората, които са получили гражданство, дали са правени такива инвестиции и дали след придобиване на българско гражданство са извършвани проверки дали тези инвестиции са поддържани.

Днес представителите на ДПС отново настояха спешно да се внесе в зала за второ четене предложението им за пълна проверка на всички раздадени "златни паспорти". Този път те използваха като повод да повторят искането си наложените от Европейския съюз и САЩ санкции срещу Русия, както и решението на международните партньори на България да се извърши проверка на авоарите и инвестициите на руски олигарси, свързани с Владимир Путин. От движението настояват да се направи проверка колко и какви руски олигарси са получили "златни паспорти" в България.

В средата на февруари парламентът прие на първо четене законопроекта на правителството за отмяна на т.нар. златни паспорти. Сходният проект на ДПС, чиито вносители са депутатите Йордан Цонев и санкционирания по закона "Магнитски" Делян Пеевски, беше отхвърлен, както и не беше прието предложението на движението да бъде извършена пълна проверка на раздадените досега златни паспорти. От тогава до сега ДПС многократно е заявало, че ще внесе повторно отхвърления законопроект, с който се регламентира извършването на пълна проверка на издадените за последните десет години "златни паспорти".

Дневник