Спецпрокуратурата и Държавна агенция "Национална сигурност" са започнали разследване срещу руски дипломат и български генерал от запаса за нерегламентирана разузнавателна дейност.

За това се похвали първо в Туитър главният прокурор Иван Гешев тази сутрин. По-късно от прокуратурата допълниха, че при разследването е установено, че гражданин на Руската федерация с дипломатически имунитет е осъществявал нерегламентирана разузнавателна дейност на територията на България.

От прокуратурата посочват, че от 2016 г. до настоящия момент български гражданин се е поставил в услуга на чужда държава с цел нерегламентирано предаване на информация, която представлява държавна тайна. Българинът е генерал от резерва, участвал е в мисии извън България. Работил е в Министерството на отбраната и е разполагал с достъп до класифицирана информация за ЕС и НАТО.

За координация и предаване на информацията е работил с руски гражданин с дипломатически имунитет на длъжност съветник в посолството на Руската федерация в София.

За прикритият неправомерната дейност двамата са използвали конспиративни срещи, преносими карти памет, криптиращи устройства и шифрограма за кодиране на комуникацията помежду си. ДАНС и прокуратурата провеждат претърсвания и изземвания на два адреса и леки автомобили, собственост на българския генерал.

Дейността на руския гражданин е била несъвместима с дипломатическите отношения и е в противоречие и с Виенската конвенция за дипломатическите отношения, допълват от държавното обвинение. Главният прокурор Иван Гешев е уведомил министъра на външните работи за събраните в хода на разследването данни.

"Поздравявам Специализираната прокуратура и ДАНС за поредното разследване за шпионаж в полза на Руската федерация, застрашаващ националния интерес на РБ. Надявам се политическите идеи за закриване на специализираните структури да не са в резултат именно на тези успехи", пише в Туитър Гешев, като използва случая да поиска специализираните съдилища и прокуратури да не бъдат закривани, каквото е намерението на управляващата коалиция.

Това не е първото разследване за шпионаж в полза на Русия. На 19 март 2021 г. шестима души, сред които бивши и настоящи военни, бяха задържани и обвинени в участие в шпионска мрежа, работила в България и изнасяла класифицирана информация за България, НАТО и ЕС в полза на Русия. Заради скандала България обяви двама руски дипломати за персона нон грата, а ден по-късно от Русия предупредиха, че ще последва ответна огледална реакция.
През декември 2020 г. бе направено подобно съобщение за военния аташе Василий Сазанович. Два месеца по-рано, след съобщение на прокуратурата за дипломати, работили, за да предадат държавни и служебни тайни за военнопромишления комплекс на България на руското военно разузнаване, бяха обявени за "персона нон грата" още двама души.

През януари 2020 г. бяха изгонени двама души - един от посолството и друг от търговското представителство - по подозрения в шпионаж.

В края на октомври 2019 г. руски дипломат - според множество публикации първи секретар в мисията в София - бе обявен за "персона нон грата" (става въпрос за Владимир Русяев, чието име изчезна почти по същото време от сайта на посолството). Русия отвърна огледално.

Дневник