В списъка на Европейския съюз с банки, които се изключват от системата за междубанкови разплащания SWIFT, влизат общо седем банки, сред които е и втората ВТБ и няколко, свързвани с армията и с тясното обкръжение на президента Владимир Путин.

Утвържадаването на мярката засилва още повече натиска върху Русия в момента на изолация на Москва от Запада и други държави във всички сфери, от икономика и финанси до култура и спорт, заради войната, започната от Путин в Украйна преди почти седмица.

Слага се край и на взаимодействието - чрез инвестиции, участие или друг принос в съфинансирани проекти - с Руския фонд за преки инвестиции. Това бе и фондът, отговарял за маркетинга и продажбите на руската ваксина против коронавирус, Sputnik V.

Конкретните банки са избрани, защото вече са санкционирани от Европейския съюз и страните от Г7. Забраната влиза в сила от 12 март и това ще даде на SWIFT и другите оператори преход, за да бъде приложена мярката и да се омекотят възможни отрицателни последици от новите мерки за бизнеса и финансовите пазари.

Санкциите, както писа вчера и "Блумбърг", обаче не обхващат "Сбербанк", най-голямата руска банка. "Сбербанк" вече бе засегната тежко от ударите на санкциите, като обяви изтегляне от Европа тази сутрин. Прави впечатление отсъствието от списъка и на "Газпромбанк".

Сред решенията е и забраната за износ и продажба на евро в Русия.

Кои са банките

В списъка влизат:

    VTB, втората по големина банка в Русия, в която са 20% от банковите активи на страната, смятана за системно важна финансова институция и вече санкционирана от САЩ в четвъртък, вечерта след руската инвазия;
    Внешэкономбанк (ВЕБ), банката за развитие, чийто ръководител се назначава пряко от Путин;
    "Банк Россия", наричана от някои западни представители "личната банка на Путин";
    "Промсвязьбанк", важна за финансиране на отбранителния сектор;
    "Банк Откритие";
    "Новикомбанк";
    "Совкомбанк".

За тази тежка санкция, изолираща в голяма степен Русия от международната банкова система, имаше консенсус едва на третия ден от руската инвазия - в събота вечерта - тъй като преди това водещи в ЕС държави като Франция, Германия и Италия бяха против.

Какво още е утвърдено

С днешното съобщение на Европейския съвет се утвърждават и решенията от неделя, обявени от Върховния представител във външната политика и сигурността Жозеп Борел след видеоконферентна среща на външните министри заради кризата в Украйна.

Тогава бяха обявени:

    забрана за прелитане над европейското въздушно пространство и за достъп на руски превозвачи до летища в ЕС;
    забрана на трансакциите с руската централна банка;
    забрана на руските медии RT и "Спутник".

"Европейският съюз осъжда възможно най-силно непровокираната и неоправдана военна агресия на Руската федерация срещу Украйна и настоява Русия незабавно да прекрати всички военни действия, безусловно да изтегли всички свои сили и военно оборудване от цялата територия на Украйна и напълно да уважава териториалната цялост, суверенитета и независимостта в международно установените ѝ граници," се казва в съобщението.

"Това е най-големият санкционен пакет в историята на съюза ни. Днешното решение да се изключат ключови руски банки от мрежата SWIFT ще изплати още едно много място послание на Путин и Кремъл," цитира прессъобщението на Европейската комисия председателя ѝ Урсула фон дер Лайен. Тя има предвид всички одобрени досега в пакет санкции от ескалацията на напрежението след признаването на сепаратистките "народни републики" в Източна Украйна и последвалата война.

Дневник