Във връзка със започналото разследване за нерегламентирана разузнавателна дейност срещу руски дипломат посланикът на страната в България Елеонора Митрофанова е била поканена да се яви в Министерството на външните работи, но е отказала и ще изпрати свой заместник. Това заяви след заседанието на правителството неговият говорител Лена Бориславова. От публикация на руското посолство във Фейсбук стана известно, че Митрофанова е била днес на връх Шипка, за да положи венци пред паметника. Бориславова добави, че правителството координира информацията по разследването със службите и Министерството на външните работи.

"Ще бъдат предприети всички необходими мерки, преглеждаме необходимостта от идентифициране на допълнителни лица, които евентуално поставят под въпрос техния дипломатически статус, понеже не изпълняват само дипломатически функции", съобщи Бориславова.

Кабинетът засега няма информация от колко време дипломатът е бил на територията на България. Бориславова увери, че от началото на войната между Русия и Украйна българските служби са в завишено ниво на степен на готовност и правят проверки по всички направления от значение за националната сигурност.

Днес главният прокурор Иван Гешев съобщи, че спецпрокуратурата и Държавна агенция "Национална сигурност" са започнали разследване срещу руски дипломат и български генерал от запаса за нерегламентирана разузнавателна дейност. По-късно от прокуратурата допълниха, че при разследването е установено, че гражданин на Руската федерация с дипломатически имунитет е осъществявал нерегламентирана разузнавателна дейност на територията на България. Според неофициална информация името на българския генерал е Валентин Цанков.

От прокуратурата посочват, че от 2016 г. до настоящия момент българският гражданин се е поставил в услуга на чужда държава с цел нерегламентирано предаване на информация, която представлява държавна тайна. Българинът е генерал от резерва, участвал е в мисии извън България. Работил е в Министерството на отбраната и е разполагал с достъп до класифицирана информация за ЕС и НАТО.

За координация и предаване на информацията е работил с руски гражданин с дипломатически имунитет на длъжност съветник в посолството на Руската федерация в София.

За прикритие на неправомерната дейност двамата са използвали конспиративни срещи, преносими карти памет, криптиращи устройства и шифрограма за кодиране на комуникацията помежду си. ДАНС и прокуратурата провеждат претърсвания и изземвания на два адреса и леки автомобили, собственост на българския генерал.

Дейността на руския гражданин е била несъвместима с дипломатическите отношения и е в противоречие и с Виенската конвенция за дипломатическите отношения, допълват от държавното обвинение. Главният прокурор Иван Гешев е уведомил министъра на външните работи за събраните в хода на разследването данни.

Това не е първото разследване за шпионаж в полза на Русия. На 19 март 2021 г. шестима души, сред които бивши и настоящи военни, бяха задържани и обвинени в участие в шпионска мрежа, работила в България и изнасяла класифицирана информация за България, НАТО и ЕС в полза на Русия. Заради скандала България обяви двама руски дипломати за персона нон грата, а ден по-късно от Русия предупредиха, че ще последва ответна огледална реакция.

През декември 2020 г. бе направено подобно съобщение за военния аташе Василий Сазанович. Два месеца по-рано, след съобщение на прокуратурата за дипломати, работили, за да предадат държавни и служебни тайни за военнопромишления комплекс на България на руското военно разузнаване, бяха обявени за "персона нон грата" още двама души.

През януари 2020 г. бяха изгонени двама души - един от посолството и друг от търговското представителство - по подозрения в шпионаж.

В края на октомври 2019 г. руски дипломат - според множество публикации първи секретар в мисията в София - бе обявен за "персона нон грата" (става въпрос за Владимир Русяев, чието име изчезна почти по същото време от сайта на посолството).

Дневник