Около 1000 български граждани са били евакурани от Украйна шест дни след нахлуването на Русия на нейна територия. Такава информация представи пред постоянната комисия за българите извън страната постоянният секретар към Министерство на външните работи Иван Кондов. По думите му голяма част от тях са напуснали страната със собствен транспорт. Предстои евакуацията на още 55 души - 40 човека в Киев и 15 в Херсон, за чието извеждане България ще разчита на помощ от Турция за предоставянето на транспорт. Българската общност в Украйна наброява над 200 хил. души, което означава, че голяма част от тях се останали на територият на Украйна или са предпочели да се евакуират в съседни страни.
Кондов посочи, че ще бъдат изпратени служители на външно министерство до граничните пунктове, които да подпомогнат процеса по посрещане и евакуиране на хората и добави, че българските граждани в Одеса и района, които все още искат да се евакуират, могат да го направят чрез частни редовни автобусни линии, които все още извозват хора от Одеса до границата с Румъния.
Председателят на комисията Антоанета Цонева допълни, че ситуационният център към Министерство на външните работи е на линия денонощно, така че ако все още има български граждани, които искат да напуснат страната, могат да го направят като потърсят за съдействие МВнР.
Ръководителят на дирекция "Политически въпроси" към МВнР Мая Добрева допълни, че ще бъде активирана Директива 55 на Европейския съюз за приемането на минималните стандарти за предоставяне на временна закрила в случаите на голям брой разселени лица. По думите ѝ тази директива регулира постигането на баланс в услията на държавите членки по приемането на такива лица. Когато им се предостави незабавна временна закрила с продължителност 1 година, държавите членки на ЕС ще получат финансиране, за да могат да гарантират настаняване на тези хора. Лицата, които получат временна закрила ще могат да се ползват с права като на всички останали граждани, уточни Добрева. По думите ѝ тази директива ще влезе в сила най-много до 10 дни, а България ще подкрепи активирането ѝ.
На този фон министърът на правосъдието Надежда Йорданова докладва пред членовете на комисията, че от 2019 година насам са образуваните преписки за получаване на българско гражданство, които още не са разгледани са 7302. От тях 6434 са молбите въз основа на български произход. Йорданова посочи, че министерството на правосъдието е задействало процедура за ускоряване на процеса по даване на българско гражданство.
"Част от молбите няма основание да ги бавим, защото са на деца на по една, две години", подчерта Йорданова.
От заседанието на комисията стана известно, че се обсъжда идеята и за сформирането на оперативен щаб между отделените ведомства, който да координира процеса по евакуацията и интегрирането на разселените заради войната в Украйна български и украински граждани.
Дневник
Коментари
Анонимен
чакат 40 милиона да бъдат евакуирани или спасени.