Българският министър-председател се опитва да прокарва по-недвусмислена прозападна политика на България, като твърди, че страната му вече не е "мека" в позицията си към Русия. Но той съща така обяснява, че София има граници, които няма да прекрачи, когато става дума как да се отговори на руската агресия.

Това описва брюкселското издание "Политико", припомняйки, че България има едни от най-дълбоките възки с Москва сред страните в ЕС. Българските политици имат лошата слава на това да се опитват едновременно да интегрират страната си по-дълбоко в ЕС и НАТО и да поддържат близки връзки с Кремъл, допълва публикацията.

Петков се опитва да промени посоката и един от сигналите за това е уволняването на министъра на отбраната Стефан Янев, "който като папагал повтаряше увъртанията на Владимир Путин за войната в Украйна и препоръчваше България да поддържа неутрален курс".

София повече няма да стои по средата, казва Петков, цитиран от "Политико". "Подкрепихме всички санкции и станахме много, много предвидим и силен поддръжник" на решенията на НАТО и ЕС. "България вече не е страна (...), която се опитва единствено да балансира."

"На този етап никой в Европа не е защитен - както от това, което предстои да се случи, а ние не знаем какво ще направи Путин, така и от случайна ядрена заплаха", казва премиерът. "Политико" уточнява, че става дума за рискове от украинските АЕЦ, където стрелят руски части.

Но Петков потвърждава, че България ще помага хуманитарно, но не и с оръжие. "Твърде близо до конфликта сме, за да си го позволим." Изданието напомня за разследването на експлозиите в оръжейни складове, за които се проверява дали не са резултат от опит на Москва да спре износ на оръжие за Украйна.

"Не говорим за пряк риск", допълва Петков и говори, че е друг въпрос, когато става дума за съвместни действия на НАТО или ЕС.

Той отхвърля - подобно на други източноевропейски лидери - вероятността за налага не зона, забранена за полети, над Украйна. "Сърцето ми казва да не оставяме Украйна сама. Но не мисля, че мога да изпратя самолети да летят над Украйна и да се сражават с руски изтребители, а такава е реалността". Няма и как да се санкционира руския петролен износ, защото сме зависими от него.

Дневник