Ако Русия загуби една дълга и продължителна война, ако ѝ се стоварят всички несгоди заради това, а всички българи изведнъж се обърнат и застанат на страната на победилата страна и българските политици ги последват, те няма ли да са едни обикновени "поплювковци", няма ли да са тези, които тичат след хората, а не пред хората. Не трябва да се чака, за да се присламчим към победителя от войната и българското правителство не трябва да гледа резултатите, за да управляваме кризата. Това коментира бившият премиер Иван Костов пред "Нова телевизия" във връзка с действията на правителството на Кирил Петков в напрегнатата ситуация заради войната на Русия срещу Украйна.

Той припомни в това отношение ударите на НАТО срещу бивша Югославия през 1999 г. и позицията на своето правителство, което отвори въздушното пространство на страната за натовската бойна авиация, като подчерта, че "ако тогава бяхме следвали общественото мнение, ако чакахме да видим какъв е резултатът, за да се присламчим към този резултат, още нямаше да сме членове на НАТО и на ЕС".

"Българските политици трябва да бъдат смели, трябва да водят хората, да имат кураж, времето е тежко, няма време да изработват решения", настоя Костов и допълни, че не знае какви са обстоятелствата сега, но съветва правителството да изчака до последния момент, за да вземе решение на база цялата налична информация какво да прави във връзка с войната и твърдо да го отстоява.

По думите му времето е малко и притиска българското правителство, но времето притиска и руския президент Владимир Путин и неговия екип. "Той не се държи като лидер на екип, той се затваря, пуска 4-5 души до себе си, останалите са изолирани. Това е точно обратното на това как се управлява криза. Той не може да хвърля вината на екипа си и да се затваря. Ако е истински кризисен лидер, той трябва да се отвори колкото се може по-широко. Тук се чувства неговата несигурност, това не е лидерско поведение и от това най-много ме е страх", изтъкна той.

Запитан ще оцелее ли българското правителство в тази обстановка, той отговори, че ако то се движи по вълната, ако не реагира, "няма шанс". Той настоява България да отстоява проактивна позиция, което означава тя да е солидарна заедно с останалите страни в НАТО. "Не е солидарна България в момента. Защото много ясно се вижда какво правят другите - те изпращат войски на границите, на източния фланг на НАТО. Какво правим ние? Нищо не правим", подчерта бившият премиер.

Отговаряйки на въпрос дали България трябва да изпрати военна част в Украйна, Костов отбеляза, че там не трябва да се изпраща, но "има капан за всички колебаещи се български политици" и запита ако Румъния поиска помощ по чл. 5 от договора за НАТО, който гласи, че нападение срещу член на организацията е нападение срещу всички страни членки, нашият батальон ще отиде ли в помощ. В този смисъл той настоява България да допусне натовски войски и те да ни защитят.

Как е реагирала България в тази война?

Костов посочи, че 30% от българите одобряват Путин, както установи неотдавнашно социологическо проучване на "Алфа Рисърч". "Това е посткомунистическа общност, при нас русофилите са тези, които харесват режима на Путин", съгласен е той с анализа на Евгений Дайнов, като допълва: "Това мнозинство на харесващите Путин, макар и да се разпада в момента, може да възстанови симпатиите си към Путин" след войната.

По думите му правителството не може да не е активно, защото това мнозинство от хора, подкрепящи Путин, е било подмамено още с влизането ни в ЕС и НАТО. На него са му обяснили - и бившият премиер Симеон Сакскобургготски, и президентът (2002-2012) Георги Първанов, и бившият премиер Сергей Станишев, и бившият премиер Бойко Борисов, и президентът Румен Радев, че това е "един вид компромис, ние влизаме, ама оставаме мост, ама може да угаждаме на Путин, той може да прави "Голям шлем", може да прави "Турски поток".

    "Искам да кажа на посткомунистическото мнозинство къде им отрежда място Данте Алигиери в "Божествена комедия" - в предверието на ада, при опортюнистите, при тези, които не са взели страна, когато са се борили доброто и злото."

Иван Костов, бивш премиер на България

Той добави, че войната е унищожила цветовете за всички нас, останали са само черно, бяло и сиво. "Ние ако сме опортюнистите, отиваме в сивото, и се спотайваме там, чакаме да видим какво ще се случи. Българското правителството не може да се спотайва в сивото. Не може българските спецслужби и министъра на отбраната да се спотайват в сивото, да се борят със заплахата с фалшив небоеспособен батальон, защото е неокомпектован. Не може така, те трябва да реагират, защото ако не реагират, защото утре тези същите, които са в сивата зона, ще ги обвинят тях, че те са вдигнали цените, а не войната."

Според него дълго време се е колебаело българското правителство във връзка с войната на Русия срещу Украйна. И сега имало политици, за които членството ни в НАТО и ЕС е компромис, като даде пример с лидера на БСП Корнелия Нинова, а вероятно не била само тя.

На въпрос ако той трябваше да гаси този пожар, кои са първите стъпки, които щеше да предприеме, той подчерта, че трябва да се противодейства срещу хибридната агресия на Русия срещу България. "Ние не сме специален обект за атаки на Русия, тя се отнася еднакво враждебно срещу всички страни членки на НАТО", отбеляза той.

По думите му Кирил Петков не може да има доверие на специалните служби, защото те не били "достоверни". "Чакам да видя първите действия на министъра на отбраната Драгомир Заков, къде стои, къде ще застане, каква позиция ще избере и как ще я защити пред българското общество, дали ще се държи като Стефан Янев, или ще бъде истински министър на отбраната. Ако не вземат ясна и категорична позиция, утре ще станат черни на българското мнозинство, че са помагали, че има бежанци в България и какво ли не ще им се стовари. Те трябва да противодействат сега", настоя Иван Костов.

Запитан дали смяната на Янев е била риск или е била необходимост, той настоя, че "опасно колеблива е политиката на българското правителство. Тя е опасно колеблива, защото налива вода в мелницата на вътрешната политическа криза, тя разстройва българския политически живот".

Може ли Путин да спечели войната?

Прогнозата на Иван Костов е, че шансът армията на Русия да завледее цяла Украйна е много малък, но ако това е така, тогава прогнозата, че ще продължи много дълго войната, щяла да се окаже вярна. "Тогава украинските сили няма да спрат да бранят родината си и страданията на украинския народ ще придобият мащабите на бедствие", посочи той.

Според него руснаците нямало какво да направят на атомните електроцентрали в Украйна, освен ако не искат сами себе си да се изтребват. По думите му руснаците превземат АЕЦ-и в Украйна, защото те са производител на електроенергия и може през тях да се предизвика енергийна криза чрез изключването на реактори.

Той прогнозира, че от Русия ще остане само една "озъбена въоръжена сила и то съвсем скоро, от която ще имаме страх и ужас".

На въпрос ако украинският президент Володимир Зеленски бъде ликвидиран, какво ще се случи с Украйна, Костов коментира, че това би било много безразсъдно, защото той би се превърнал в икона. "И тази икона ще застане между Европа и Русия и винаги ще стои там. Това ще бъде такова самоизолиране на Русия за много десетилетия напред, защото винаги този човек ще стои там убит, защото си е бранил страната", изтъкна бившият премиер.

По отношение на заплахите на Путин да използва ядрени оръжия, Костов подчерта, "ядрените копчета" са две - има гарантирано взаимно унищожение, като призова това да не се забравя.

Дневник