Децата от Украйна ще бъдат приемани в детски градини и училища, където има места. Към момента Министерството на науката и образованието (МОН) няма сигнали за проблем в това отношение, съобщиха от пресцентъра му пред "Дневник" в отговор на въпроса дали имат училищата и детските градини - особено в София - капацитет да приемат децата бежанци от Украйна.

Десетки са направените към момента запитвания от украински бежанци децата им да учат в България, като се очаква броят им се да увеличи още. Децата от Украйна ще бъдат обучавани наравно с българските ученици. Ако се наложи онлайн обучение заради усложнена епидемична обстановка, то ще важи за всички ученици, записани в българските училища, уточниха от МОН.

Заявления от родителите

Регионалните управления на образованието (РУО) в страната приемат заявления от бежанци от Украйна, които искат да запишат децата си в детска градина или в училище, обяви МОН миналата седмица. В зависимост от възрастта, завършения до момента клас, местонахождението и желанието на родителите децата и учениците бежанци се насочват към конкретна образователна институция. Целта е тази подготвителна работа да бъде свършена колкото може по-бързо, за да може бежанците да се включат в учебните занятия веднага, щом получат официален правен статут в България.

Децата на родители с двойно гражданство могат да бъдат приети в детска градина или училище, без да се преминава през процедурите за бежанците, които имат само украински паспорт.

На сайта на образователното министерство е публикуван образец на заявление, което родителите от Украйна трябва да попълнят и подадат в РУО. В него те трябва да посочат майчиния език на детето, дали владее в някаква степен български или други европейски езици, къде и кой клас е завършило в своята страна.
Консултации могат да се получат на Горещия телефон на Министерството на образованието и науката 0800 16 111.

Във всяко РУО има обучени експерти, които имат опит с приема и обучението на деца, търсещи или получили международна закрила. Механизмът за прием на деца бежанци в българската образователна система е създаден още през 2015 г. във връзка с бежанците от войната в Сирия.


Образец на заявлението за постъпване на деца бежанци в българска детска градина или училище можете да свалите ТУК или от прикачения файл

В училища и детски градини в много градове вече са приети деца от Украйна.

Допълнително обучение по български език

За децата бежанци се предлага и допълнително обучение по български език, за да се впишат в новата среда. За най-малките - в детските градини - се предвиждат 60 занимания. 90 учебни часа по български език ще има за децата в началните класове, до 120 учебни часа - за учениците в прогимназиалния етап и до 180 учебни часа за тези в гимназия, уточни МОН.

Не се предвижда обучение по роден език.

Обучението ще се провежда по учебна програма за изучаване на български език като чужд за хора, които търсят или са получили международна закрила и за мигранти в училищна възраст. Допълнителното обучение по български език за децата бежанци се провежда от учителите по български език в самите училища.

Допълнителните часове ще се заплащат целево от МОН - не са от бюджета на училището. Ако имат нужда, учителите могат да разчитат на методическа помощ от министерството - и преди са правени специални семинари за преподаване на български език като чужд.

Имунизации и ваксинации

На всички деца от Украйна ще бъдат проверени поставените имунизации, като при необходимост ще бъдат поставяни такива, увери министърът на образованието Николай Денков в интервю за "Нова телевизия" вчера. Здравното министерство има процедура и максимално бързо ще потърси информация от Украйна за ваксинационното покритие в страната, допълни той.

По думите на зам.-председателя на здравната комисия в парламента д-р Александър Симидчиев здравната система ще се справи с допълнителното натоварване от украинските бежанци. "Докъм 100 хиляди бежанци, влезли в страната ни, системата няма да усети натоварване", каза той пред "Нова телевизия" в неделя.
До 5-10 дни ще бъде уреден и въпросът с поставянето на ваксини на украинските граждани от личните лекари. Ваксини не само срещу COVID-19, но и всички необходими такива в детска възраст.


По думите на Симидчиев в Украйна ваксинационното покритие не е много добро в сравнение с България и Европейския съюз, което създава рискове от пренасянето на заболявания при голям бежански поток, като например морбили. Всеки украински гражданин, получил статут на бежанец, е автоматично здравноосигурен.

Психологическа подкрепа

Психолози ще работят с всички деца, които имат нужда, съобщи МОН. В училищата в България работят 1394 психолози и 801 педагогически съветници. Всички те са висококвалифицирани и имат специфични познания и практически опит "на терен" за справяне в критични ситуации. Те също могат да оказват психологическа подкрепа на ученици и учители, разтревожени от кризата в Украйна, както и на децата бежанци. Ведомството осигурява и психологическа подкрепа по телефона за войната в Украйна - на вече разкритите телефонни линии, които се ползват по време на пандемията.