14 номинации за присъждане на „Наградата на Шумен“ за изкуство и култура за 2021 г. са постъпили до крайния срок, става ясно от публикувания списък с предложения на сайта на Общинския съвет.
Предложени за наградата са творци и колективи в 7 от 10-те категории. Не са постъпили номинации в категориите „танц“, „фотография, видео и кино творби“ и „архитектура“.
Най-много са номинираните в категорията за литература. 5 са предложенията – 2 за индивидуален приз и 3 за колективен. Номинирани са Аксиния Михайлова за избрани стихотворения „Изкуството да се сбогуваш“ (индивидуална) и Мартин Маринов – за романа „Завинаги“ (индивидуална). За колективна награда в областта на литературата са предложени: авторите на литературния алманах „Златоструй“, клуб „Български език и творчество“ за книгата „Детско онлайн творчество“, ХГ „Елена Карамихайлова“ за монографията „Имена в българското изкуство от Шумен“.
Три са предложенията в категорията „публицистика и журналистика“, като и трите са за колективна награда. Това са: Деница Узунова за книга-албум „50 години Международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников“, екипът на Общински медиен център - Шумен и клуб „Български език и творчество“ към НЧ „Добри Войников-1856“.
Две са направените номинации за дейци на културата и дарители – Николай Николов (от НЧ „Добри Войников", индивидуална) и колективът на НЧ „Асен Златаров-1872“ (колективна).
В останалите категории има само по едно предложение.
В категорията „театър“ номинацията е за екипа на спектакъла „Михал Мишкоед“, ДКТ „В. Друмев“. В категорията „изобразително изкуство“ за Александър Величков, в категорията „приложно изкуство“ за Ирина Василева, в категорията „музика“ за Дуо „Con Anima“ - Виктория Стефанова - флейта и Евридика Вълчева – пиано.
Решенията за удостояване с "Наградата на Шумен" се взимат от жури в състав от 15 души. В него влизат 7 изтъкнати творци от различните изкуства, дейци на културата, мениджъри, живеещи в Шумен, предложени от творческите гилдии и сдружения, членовете на ПК "Култура, културно-историческо наследство, интеграционна политика и вероизповедания" и един представител на Дирекция "Просвета, култура и младежки дейности" на общината. Председател на журито е председателят на Постоянната комисия по култура. Гласуването за номинациите е тайно и се взима с мнозинство 50% + 1 от членовете на
комисията.
След това номинациите се утвърждават от комисията по култура и от Общинския съвет.
„Наградата на Шумен" се състои от диплом, знак на общината (плакет за колективните носители) и парична награда, която от тази година е 800 лева за индивидуалните носители и 1 000 лева за колективните. Връчва се на 11 май – Денят на Шумен.
ШУМ.БГ
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
всичко в това делиорманско село е опорочено в това число и тия награди
Петрова
Падение! Три години читалище "Д. Войников" събира паяжините и храни 20 души - бездарници. Начело с председателя. Една творческа среща не могат да направят без старите функционери на БКП. Няма млади хора, измислен културен календар. Позор за възрожденеца-патрон. Пребройте пенсионерите и безработните активисти на БСП, които са на хранилката. От нашите данъци е субсидията, която превежда държавата.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Забелязвам че знамето на Шумен е зелен, но след 8г управление на Христов цветът трябва да се смени с кафяв, тоя кмет изсече всички дървета по тротоарите на града.
Анонимен
Петрова е абсолютно права. Некадърно и инфантилно ръководство. На практика частно читалище.
Анонимен
Ново знаме на дилиурмана - кафяво и жълто. Благодарение на кадърното и некорумпирано и компетентно управление. Евалла!
Анонимен
Колко паднахме да обявяваме награда на две новоизлюпени свирачки, които се учат тепърва да свирят? Комисията да се вземе в ръце! какви заслуги имат, какво е качеството им на свирене, нямам думи